Jak vybrat svinovací metr

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.7.2023

Navíjecí metry s ocelovým pásmem jsou ideální pro profesionální uživatele i laiky. Většina spadá do třídy přesnosti II a naměřené délky zobrazují s velkou přesností. Větší rozdíly je možné nalézt po stránce snadnosti obsluhy a odolnosti.

Třída přesnosti je parametr, který určuje, jakou odchylku může mít naměřená hodnota v porovnání s reálnou délkou. Vyjadřuje se ve formě absolutní odchylky v řádu milimetrů. Čím nižší třída přesnosti, tím vyšší je přesnost měření. Třída I je nejvyšší třídou přesnosti a je vhodná pro přesné profesionální měření, například v oblasti stavebnictví nebo techniky, kde vysoce přesné hodnoty jsou klíčové. Třída II je stále velmi přesná a vhodná pro většinu běžných činností – právě do této třídy spadá většina navinovacích metrů. Třída III se používá pro jednodušší měření, spadají sem například skládací metry.

Při výběru svinovacího metru je vhodné zvážit několik zásadních faktorů:

  • Délka pásma: Zvolte délku pásma, která bude odpovídat vašim potřebám. Svinovací metry jsou k dispozici v různých délkách, od několika metrů až po několik desítek metrů (v tomto případě se označují jako měřicí pásma). Pro běžné účely obvykle stačí vybrat pěti- nebo desetimetrové měřidlo.
  • Měřítko: Zkontrolujte, zda je u svinovacího metru snadno čitelné a viditelné.
  • Materiál pásma: Pásma svinovacího metru jsou obvykle vyrobená z oceli, což zajišťuje jejich pevnost a odolnost. Jejich povrch bývá lakovaný, případně nylonový.
  • Zámek pásma: Většina metrů disponuje zámkem pásma. Zámek pomáhá udržet pásmo na místě, jakmile dosáhnete požadované délky. Naměřenou hodnotu lze poté snadno číst. Některé výrobky jsou vybaveny tzv. auto stopem. V jejich případě se pásmo uzamkne automaticky po vysunutí, zpětné navinutí probíhá po stisknutí tlačítka.
  • Robustní konstrukce: Vyberte si svinovací metr s kvalitní a robustní konstrukcí. Metr by měl být odolný vůči pádům a nárazům.
  • Přívěsek na opasek: Svinovací metr s přívěskem na opasek usnadňuje obsluhu a umožňuje mít jej vždy po ruce.
  • Magnetická špička: Magnetická špička u metru slouží k usnadnění měření v případech, kdy měříte na magnetickém povrchu. Tímto způsobem lze udržet metr pevně na kovovém povrchu a měřit délky nebo vzdálenosti bez nutnosti držet jej rukou či jiným způsobem.
  • Oboustranná stupnice: Díky oboustranné stupnici můžete z měřidla odečítat vzdálenost v jakémkoliv směru.

Databáze testovaných výrobků

Svinovací metry (16 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2023


Přihlásit