Zelenina jako lék: Česnek

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2010

Česneku se už v minulosti přisuzovala zvláštní moc. Ve starověku ovšem nešlo pouze o jeho pozitivní vliv na zdraví, ale také byl česnek považovaný za afrodiziákální a magický. Z pozdějších dob ho známe i jako účinnou zbraň proti upírům...TEST vám o jeho účincích prozradí více.

Česnek provází lidstvo téměř čtyři tisíce let. Na egyptských svitcích se dochovaly recepty z česneku proti desítkám chorob, česnekové palice se přidávaly do výbavy mrtvých. Staří Řekové a Římané přisuzovali česneku nejenom léčivou sílu, ale i účinky afrodiziakální a také mystické a magické – na křižovatkách cest se obětovaly palice česneku jako noční jídlo bohyni Hekaté. A z pozdějších dob všichni známe ochrannou moc česneku proti upírům.


Typická vůně způsobená velmi vysokým podílem směsi sirných silic je zároveň zdrojem léčivé síly česneku. Působí proti bakteriím, virům i plísním. Ničí je zevně i vnitřně. Například ze známých 560 kmenů obávaného zlatého stafylokoka jich zahubí více než 500, sílu má i na obávanou plíseň kandidu. Účinné látky se po požití česneku velmi rychle dostávají do krve. Bohužel část z nich se z těla uvolňuje dechem a potem, což řadě lidí vadí a dávají proto přednost farmakologickým preparátům bez zápachu, které však čerstvý česnek zdaleka nenahradí.

Při chorobách dýchací soustavy (chřipka, nachlazení, kašel a katary, záněty průdušek a plic) se česnek osvědčuje jako prevence i jako silný pomocník, pokud nás již onemocnění postihne. Rozdrcený česnek je možné používat syrový, povařený v mléce nebo inhalovat; vyzkoušejte nechat přes noc několik rozdrcených stroužků u lůžka.

Antibakteriální vlastnosti přijdou ke slovu, i pokud máme trápení se zažíváním. Česnek pomáhá likvidovat přemnožené škodlivé střevní bakterie a plísně a ozdravovat tak střevní mikroflóru. Tím zlepšuje trávení, odstraňuje nadýmání a křečovité bolesti břicha. Zlepšuje chuť k jídlu, zvyšuje vylučování žluči, pomáhá i při zánětech slinivky.

Česnek posiluje srdce a krevní oběh, snižuje krevní tlak. Působí i antiskleroticky, protože reguluje hladinu tuků a cholesterolu v krvi a brání vzniku usazenin na stěnách cév. Při léčbě je však třeba postupovat opatrně, abychom příliš náhlými a vysokými dávkami česneku nezpůsobili razantní odlupování usazenin z cévních stěn, což by mohlo vést až k embolii.

Přestože se uvádí, že česnek nemá žádné vedlejší účinky, je nutné užívat ho s mírou a v případě nemocných ledvin raději až po konzultacích s lékařem.


VYZKOUŠEJTE

Česnekové mléko. Většina léčitelů se shoduje, že jednou z nejúčinnějších forem vnitřního podávání česneku je vývar v mléce. Tento recept najdeme i u starých Tibeťanů, podle kterých čistí tělo i mysl. Rozetřete najemno dva stroužky česneku. Přibližně 3 decilitry plnotučného mléka přiveďte k varu, stáhněte z plotny a rozmíchejte v něm česnek a lžičku medu. Nechte odstát cca deset minut a ještě teplé po malých doušcích vypijte.

Přihlásit