Test pesticidů v hladké mouce 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2023

V červnovém vydání jsme reagovali na jarní debaty o kvalitě obilí ukrajinského původu článkem o fungování kontrol dovážených potravin. Vaše reakce nás přesvědčily, že se veřejnost o bezpečnost obilí opravdu zajímá, a to nejen toho ukrajinského. Proto jsme se rozhodli k dosud zveřejněným výsledkům státní kontroly přidat naše vlastní. V laboratoři jsme prověřili rezidua pesticidů v aktuálně nabízené hladké pšeničné mouce.

Na jaře 2023 veřejnost znepokojily informace o tom, že některé státy objevily v ukrajinském obilí rezidua pesticidů. V první řadě jsme k dané věci vydali článek a reakce na něj nás přiměly k otestování přítomnosti reziduí pesticidů v hladké mouce.

Do testu bylo v obchodních řetězcích nakupeno 18 vzorků hladké mouky. Své zastoupení měly výrobky známých značek, jako jsou Perneka, Babiččina volba či Penam. Doplnila je plejáda výrobků prodávaných pod jménem obchodních řetězců Albert, Billa, Lidl, Kaufland, Tesco a Penny. Kontrolou přítomnosti pesticidů prošlo i několik mouk v bio kvalitě.Přihlásit