Jak testujeme televizory

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • obraz: 45 %
  • zvuk: 25 %
  • obsluha: 10 %
  • smart TV: 10 %
  • spotřeba el. energie: 10 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Poznámka

V roce 2023 jsme přešli na novou verzi testovacího programu. Výsledky modelů publikované dříve jsme přepočítali dle upravených hodnoticích kritérií. Jejich hodnocení se tak může od původní publikace v některých ohledech trochu lišit.

Obraz

Panel expertů hodnotí kvalitu obrazu z různých zdrojů při sledování vybraných scén (filmových, studiových i venkovních záběrů). Hodnotíme obraz ve standardním rozlišení z digitálních tunerů DVB-T/C/S i obraz ve vyšším rozlišení z tunerů DVB-T2. Dále je posuzován obraz ze signálu ve vysokém rozlišení z HDMI zdroje a rovněž signál v Ultra HD, včetně HDR funkce.

Vizuální zkoušky probíhají při optimálním nastavení obrazu: výchozím bodem tohoto nastavení je optimální jas a kontrast zjištěný při laboratorních měřeních, cílem je dosažení co nejpřirozenější reprodukce barev. Osvětlení místnosti je konstantní a odpovídá běžnému stinnému obývacímu pokoji.

Dále jsou hodnoceny pozorovací úhly (měření poklesu jasu, velikosti barevné odchylky a zobrazení černé v závislosti na úhlu pohledu), kontrast a vlastnosti obrazovky za přítomnosti zdrojů jasného světla (měření odrazivosti).

Rovnoměrnost podsvícení je posuzována měřením uniformity svítivosti černého a bílého obrazu a zjištěním rozdílu mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími oblastmi obrazovky. Kromě výše zmíněného laboratoř zjišťuje i úroveň maximálního jasu.

Zvuk

Měření hlasitosti reproduktorů a hodnocení kvality reprodukce při poslechu klasické i populární hudby a televizního dramatu (scén obsahujících dialogy a hudbu v pozadí).

Obsluha

Posuzujeme snadnost instalace a nastavení (ladění kanálů a jejich ukládání a třídění, nastavení obrazu, přehlednost a rychlost pohybu v menu, nastavení pomocí mobilního telefonu, připojení k wi-fi, návod k použití, práci s kabely).

Hodnotíme rozvržení a funkčnost dálkového ovládání. Mimo soutěž (bez vlivu na celkové hodnocení) se věnujeme i zpracování ovládání přímo na přístroji. Hodnoceno je také používání programového průvodce a funkcí nahrávání a časového posunu.

Smart TV

V současnosti již drtivá většina televizorů na trhu disponuje připojením k internetu. To umožňuje používat řadu aplikací, streamingových služeb a také internetový prohlížeč. V testu jsou hodnoceny rozvržení a obsluha smart menu či použitelnost obchodu s aplikacemi. Pozornost věnujeme také sběru dat, základnímu zabezpečení a funkcím chytré domácnosti (např. propojení s aplikacemi Google Home, Apple HomeKit nebo Amazon Alexa). Mimo soutěž (bez vlivu na celkové hodnocení) se věnujeme i přítomným streamovacím aplikacím nebo ovládání hlasem.

Spotřeba elektrické energie

Spotřebu elektrické energie měříme během provozu ve výchozím a optimálním nastavení obrazu a v režimu stand-by. Hodnotíme energetickou účinnost televizoru, kromě absolutní spotřeby energie tedy bereme v potaz mimo jiné velikost obrazovky.

Přihlásit