Test svinovacích metrů 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2023

Svinovací metr najdeme takřka v každé domácnosti. Jaká je jejich kvalita a co vydrží? Na to jsme se zaměřili v testu 16 modelů s pětimetrovým ocelovým pásmem. Kromě navíjení či obsluhy jsme zkoušeli funkčnost zámků, náchylnost vůči vnějším vlivům nebo přesnost. Více než polovinu produktů lze doporučit, některým však nedělaly dobře zkoušky odolnosti.

Testované svinovací metry jsou praktické, skladné a vhodné pro použití ve stavebnictví, řemeslech i domácnostech. Testovalo se 16 modelů o délce 5 metrů, s důrazem na funkčnost navíjení, odolnost a obsluhu.

Všechny metry mají ocelová pásma, která se snadno navíjí zpět do pouzdra díky mechanismu samonavíjení. Důležitou vlastností je také přesnost měření, která se často vyjadřuje třídou přesnosti – čím nižší třída, tím vyšší přesnost. Prakticky všechny testované modely spadaly do třídy II, což na vzdálenost pěti metrů vyžaduje maximální odchylku 1,3 mm.

Co v recenzích metrů obvykle nenajdete

Test metrů probíhal převážně v laboratoři, jednotlivé zkoušky však odpovídaly použití v reálných podmínkách. Srovnávali jsme nejen funkčnost navíjení, velkou doménou testu byly náročné zkoušky odolnosti, které metry posunuly až na samotné hranice jejich použitelnosti. V běžných srovnáních obvykle není možné používat specializované přístroje, jako jsou prachové a korozní komory či hydraulické lisy.

Perličky z testu

Většina metrů dosahovala vysoké přesnosti měření, odchylky byly minimální a ve většině případů splňovaly normy pro třídu přesnosti II. Test odolnosti konstrukce ukázal, že některé metry byly velmi pevné a snesly extrémní zatížení, zatímco jiné se zlomily již při menších nárazech.


Testované výrobky - svinovací metry (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Svinovací metry (16 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2023


Přihlásit