Pozor na objednávky z e-shopů mimo EU

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.7.2023   

Zpravidla nejlevnější ceny zboží nabízí e-shopy, o kterých jste mnoho neslyšeli. Ne vždy se však vyplatí u takového obchodníka nakoupit. Jak postupovat v případě neznámého e-shopu a jak jej prověřit?

Cena rizika

Pokud máte podobný problém nebo otázky k tomuto tématu, můžete se obrátit na naši bezplatnou spotřebitelskou poradnu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.

Nižší ceny jsou zpravidla vykoupeny vyšším rizikem toho, že dodání zboží či následná komunikace bude například u reklamace složitější. Často se setkáváme s tím, že spotřebitelům od neznámých e-shopů zboží vůbec nedorazí. Vzhledem k tomu, že tyto e-shopy bývají ve spoustě případů anonymní, je poté i vymáhání práva velmi složité. Česká obchodní inspekce může působit jen na území České republiky a pokud u e-shopu není znám provozovatel, je pro ni těžké zasáhnout. Nákup za nízkou cenu na anonymním e-shopu tak může být kontraproduktivní.

Jak ověřit e-shop

Ověření e-shopu před samotným nákupem je velmi důležité. Spotřebitelé kontrolu e-shopu před nákupem v mnohých případech podceňují, a vystavují se tak zbytečnému riziku. Ověření e-shopu umožňuje tentýž internetový vyhledávač, který používáte při vyhledávání zboží. S jeho pomocí můžete najít nezávislé recenze a zjistit, zda nejsou problémy s dodáním, či řešením potencionálních problémů v rámci reklamace apod. Komunikaci e-shopu se spotřebiteli, kteří měli nějaký problém, mohou spotřebitelé nalézt i na našich stránkách VašeStížnosti.cz.

V neposlední řadě lze využít i nezávislých recenzních portálů, které evidují stovky e-shopů. Pokud však e-shop není v žádné databázi a recenze na něj nelze najít, nákup nelze doporučit. Doporučit však můžeme řádně prostudovat obchodní podmínky daného e-shopu. V nich by měly být uvedeny veškeré informace o provozovateli včetně jeho adresy. Adresa mimo EU může znamenat vyšší náklady na dodání (např. celní poplatky), o kterých však spotřebitel musí být předem informován. Zároveň to také znamená horší vymahatelnost práva, neboť takový obchodník nebude spadat pod síť Evropského spotřebitelského centra. Pročtením obchodních podmínek se spotřebitelé také vyvarují případnému překvapení v případě nákupní galerie.

Závěrem je vhodné e-shop prověřit i pomocí stránek České obchodní inspekce, která eviduje rizikové e-shopy. Můžete také využít ověření e-shopu na našich stránkách.

Problém po nákupu

Pokud jste již na takovém e-shopu nakoupili a nyní řešíte nějaký problém, můžete se na nás obrátit. Využít můžete jak stížnostní portál VašeStížnosti.cz, tak telefonickou poradnu na čísle 299 149 009 (každý všední den 9-17 hodin). V každém případě se však nemusíte obávat situaci řešit, protože v opačném případě hrozí, že vaše peníze zůstanou u nepoctivých obchodníků.


Přihlásit