Příliš mnoho cukru v ledových kávách kavárenských řetězců

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.7.2023   

Některé studené kávové nápoje v kavárenských řetězcích obsahují více cukru, než je maximální denní dávka doporučená odborníky, zjistila britská spotřebitelská organizace Which?

Testovací tým srovnal studené kávy tří největších řetězců (Caffè Nero, Costa a Starbucks) dle informací nalezených na internetových stránkách společností nebo dle odpovědí na přímý dotaz organizace. Nejvíce cukru bylo v karamelovém frappuccinu s polotučným mlékem velikosti grande značky Starbucks. Obsahovalo 48,5 g cukru, tedy více než 12 čajových lžiček. Přitom britský Národní zdravotní úřad doporučuje konzumovat maximálně 30 g (6–7 čajových lžiček) cukru denně. Speciální příchutě, jako je čokoláda nebo karamel, měly vyšší obsah cukru než běžnější aromata. U nápojů s kravským mlékem, které obsahuje laktózu, je více přírodního cukru, ale na druhou stranu všechny cukry obsažené v rostlinných náhražkách mléka jsou považovány za volné cukry, které je třeba konzumovat v omezeném množství.

Podle britské legislativy musí být v obchodě zobrazena kalorická hodnota nápojů, nikoliv však obsah cukru. Tyto informace jsou na webových stránkách značek. Všechny tři společnosti na zjištění Which? reagovaly tvrzením, že spotřebitelé se mohou rozhodnout pro nápoj s nižším obsahem cukru, když zvolí menší velikost.

Volné cukry jsou přidané cukry nebo cukry, které se přirozeně vyskytují v sirupech, medu a ovocných šťávách. Jejich vysoký příjem škodí zubům a může vést k nárůstu tělesné hmotnosti. Nadváha zvyšuje riziko různých onemocnění, včetně diabetu 2. typu. Britské vládní orgány doporučují dětem starším 11 let a dospělým konzumovat maximálně 30 g volných cukrů denně, tedy zhruba 6–7 čajových lžiček. U mladších dětí je doporučení nižší – 24 g pro děti 7–10 let, 19 g pro děti 4–6 let. Děti do 4 let by se měly volným cukrům vyhýbat.

Přebytek volného cukru v nápojích znamená vyšší příjem kalorií, ale spotřebitelé si to málokdy uvědomí, protože je nápoje nezasytí jako jídlo. V roce 2018 zavedla vláda Spojeného království daň ze slazených nealkoholických nápojů. Podléhají jí nealkoholické nápoje obsahující přes 5 g cukru na 100 ml. V důsledku tohoto zákona výrobci změnili receptury a odhaduje se, že tak v jídelníčku Britů ubylo 48 milionů kilogramů cukru ročně. Některé nápoje jsou však od daně osvobozeny, například ovocné džusy nebo nápoje vyrobené na místě a podávané v otevřených kelímcích, ale rovněž sirupy, které se často používají do ochucené kávy a frappé.

Pro snížení konzumace cukru se lze rozhodnout pro ledové verze standardní kávy. Ty obsahují kávu, vodu, mléko či jeho alternativu a led. Je v nich tak mnohem méně cukrů. Ledový flat white v kavárnách Costa sice obsahuje 11,2 g cukru (2,5 čajové lžičky), ale jde o cukr přirozeně se vyskytující v mléce, nikoliv o přidané cukry.

Přihlásit