Léto v plavkách může být zdrojem deprese

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.7.2023   

Tělo v plavkách je pro mnoho lidí zdrojem úzkosti. Před letními prázdninami proto většina mužů a žen drží dietu nebo více cvičí, ukázal francouzský průzkum. Nejde však o dlouhodobé řešení.

Pro řadu osob je pohyb v plavkách na veřejnosti nepříjemným zážitkem, protože mají obavy ze vzhledu svého těla. Ačkoliv se takové pocity mohou zdát nedůležité, neblaze poznamenávají psychickou pohodu, odhalily výsledky průzkumu společnosti IFOP pro francouzský internetový časopis VoyageAvecNous.fr. Svléknutí do plavek je zdrojem rozpaků u dvou třetin dotázaných žen. Nejde však pouze o ženy. Vlastní tělo se nelíbí 46 % mužských respondentů. Téměř 8 z 10 mužů se snaží připravit na léto dietou nebo cvičením. Mezi ženami se do formy před plavkovou sezonou chystá dokonce 93 % respondentek. Péče o tělo je však obvykle časově omezená, což znamená opětovné přibrání na váze s příchodem podzimu.

Ženy se snaží dvakrát více než muži zakrýt vnímané fyzické nedokonalosti šátkem, pareem nebo šortkami (84 %), ale také například zatahováním břicha (62 %).  Pro polovinu dotázaných je nošení plavek zdrojem úzkosti a u některých vede k poruchám spánku nebo depresím. Respondenti nejčastěji přímo řekli, že nemají rádi své tělo.

Mohlo by se zdát, že hlavním původcem těchto problémů jsou reklamy se štíhlými modelkami a sociální sítě, uvedla spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir. Účastníci průzkumu však vnímali jako stresující především odhalení těla před přáteli, známými a příbuznými, se kterými se při tom srovnávali. Mediální tlak a společenská klišé zmínili až na druhém místě.

Přihlásit