Z dovolené mimo EU si do ČR nesmíte dovézt masné ani mléčné výrobky

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.7.2023   

Z dovolené ze zemí mimo Evropskou unii nesmíte pro osobní spotřebu do České republiky dovážet maso a masné výrobky, uzeniny, mléko a mléčné výrobky včetně másla nebo sýrů. Zákaz platí i pro ostatní členské země. Potraviny živočišného původu mohou obsahovat choroboplodné zárodky způsobující infekční choroby, připomněla Státní veterinární správa.

Pravidla jsou stejná jako v minulých letech a platí pro všechny členské země. Zákaz se nevztahuje na dovoz uvedených potravin z Andorry, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska. Ty nejsou členy EU, ale mají zvláštní status vzhledem k blízkým vztahům a spolupráci. Z Grónska nebo Faerských ostrovů je dovoleno dovézt maximálně 10 kg zmíněných výrobků.

SVS se tématu věnovala v souvislosti s letními prázdninami a obdobím dovolených. Dovozový režim má za cíl chránit unijní území před zavlečením rizikových patogenů, které se v něm nevyskytují a mohly by způsobit nebezpečné nákazy zvířat nebo choroby přenosné ze zvířat na člověka. Dodržování pravidel zabezpečují celní úřady na českých mezinárodních letištích. Pokud v zavazadlech objeví problematické produkty, zabaví je a likvidují. Omezení ovšem platí rovněž pro balíky zaslané poštou či kurýrní službou i pro zboží zakoupené na internetových obchodech třetích zemí. Informace a přehled produktů najdete v příslušných předpisech EU (nařízení z r. 2019 a nařízení z r. 2022) i na všech místech vstupu do České republiky včetně mezinárodní pošty. Nenahlášení problematického zboží vede k peněžitému trestu nebo trestnímu stíhání.

Přihlásit