dTest vyzývá poslance k zastavení enormního poplatku při předčasném splacení hypoték

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.6.2023   

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v nejbližších dnech projedná návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří. Součástí tohoto návrhu je i zcela nesouvisející úprava zákona o spotřebitelském úvěru. dTest považuje návrh za velmi jednostranný ve prospěch bank na úkor českých spotřebitelů. Proto dTest vyzval otevřeným dopisem poslance, aby v této části návrh zákona nepodpořili.

Spotřebitelská organizace dTest v minulosti opakovaněvystupovala proti návrhu zavedení poplatku za předčasné splacení úvěru na bydlení. Návrhu vyčítá, že je extrémně jednostranný ve prospěch bank a dokonce retroaktivní. Dále pak, že postihuje odpovědné chování spotřebitelů a brání konkurenci na trhu.

V současné době, která je velmi těžká pro české domácnosti a kdy banky realizují rekordní zisky, považuje dTest tento návrh za nemorální. Včasné či dokonce předčasné splacení úvěru by měl stát podporovat a ne trestat vysokou pokutou do kapes bank. Toto považujeme přímo za morální hazard.

Proto dTest oslovuje otevřeným dopisem všechny poslankyně a poslance a vyzývá je, aby dále nezatěžovali české domácnosti, a tuto část návrhu zákona nepodpořili.

Přihlásit