Jak vybrat kolovou limonádu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.6.2023

Kolovou limonádou rozumíme sycený slazený nápoj obsahující extrakt z kolových ořechů a kofein. Dalším typickým znakem je temně hnědá barva a přídavek kyseliny fosforečné. Historie kolových limonád se začala psát v 80. letech 19. století, kdy americký lékárník John Stith Pemberton uvedl na trh Coca-Colu. Uvádí se, že právě tato značka se stala vzorem všech limonád podobného typu.

Při výběru kolové limonády je zřejmě nejdůležitějším kritériemobsah cukru. Najdete ho v tabulce výživových hodnot. Klasicky slazené varianty obsahují 9 až 11 g cukru ve 100 ml. To z nich dělá jeden z nejvydatnějších nenápadných zdrojů cukru v jídelníčku. 200ml sklenice koly totiž v průměru pokryje více než polovinu ideální denní dávky přidaného cukru pro dospělé. Možností omezit příjem cukru jsou odlehčené verze s náhradními sladidly. Použité druhy sladidel najdete v seznamu ingrediencí. V těchto nápojích je obsah cukru nulový.

Kolové nápoje jsou typické také použitím kofeinu. V aktuálně nabízených výrobcích slouží především jako aroma, což znamená, že jej výrobci přidávají v dávkách nepřekračujících 150 mg/l. Použití kofeinu musí být vždy zmíněno v seznamu složek. Nápoje s vysokým obsahem kofeinu (s více než 150 mg/l) pak musejí navíc nést upozornění, že nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy a děti.

Poslední typickou ingrediencí kolových limonád je kyselina fosforečná. Ve složení ji najdete pod tímto názvem, případně pod kódem E 338. Kyselina dotváří typickou chuť nápoje, zároveň však snižuje jeho pH. To je u většiny kolových limonád nižší než 3, což je hodnota nepříliš výhodná s ohledem na možné poškození zubní skloviny.

Databáze testovaných výrobků

Kolové nápoje (15 výrobků)
poslední aktualizace: 29.6.2023


Přihlásit