Mýty o zájezdových balíčcích

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.6.2023   

Řada představ o zájezdech nebo zájezdových balíčcích se nezakládá na pravdě. Nabízíme vám poznatky britské spotřebitelské organizace Which?, které vyvracejí nejrozšířenější mýty.

Většina Britů nepovažuje dovolenou strávenou na zájezdu s cestovní kanceláří za nejlepší řešení. Podle britského statistického úřadu si jich v roce 2022 koupilo zájezdový balíček přibližně 40 %. Which? ovšem uvádí, že zájezdy jsou spotřebitelsky výhodnou možností, jelikož jsou cenově výhodné, různorodé a vztahují se na ně pravidla zaručující kvalitu služeb a ochranu v případě problémů. Zájezd k ničemu nezavazuje a jeho hlavní předností je možnost společného pořízení letenky a ubytování za podmínek určených zákony Spojeného království. Mýty ohledně zájezdových balíčků však panují nejen ve Velké Británii.

Na zájezdu all inclusive se nemusíte stravovat pouze v příslušném areálu a vázat se tak na jedno místo. Není třeba využít ani plnou penzi. Vybrat si lze mezi balíčky s jakýmkoliv režimem, který hotel nabízí, například pouze se snídaní nebo zcela bez jídla. All inclusive je ovšem možnost, jak zaplatit doma, ve vlastní měně a obvykle výhodněji než na místě.

Hotely zahrnuté do zájezdových nabídek nenabízejí vždy pouze základní vybavení. Nejnižší standard obvykle znamená, že si cestu se zaručeným pohodlím můžete dovolit i s omezeným rozpočtem, ale najdete rovněž zájezdy do letovisek, kde budete mít vlastního komorníka, bazén či prostěradla z egyptské bavlny. Při nabídce all inclusive se také nemusíte stravovat neustále formou bufetu, ale můžete využít nabídek à la carte, pouze se včas informujte u poskytovatele zájezdu a rozhodně dříve, než zájezd zaplatíte.

Zájezd od cestovní kanceláře není třeba strávit pouze na pláži. K zájezdovému balíčku lze přidat prohlídky měst, výlety s průvodcem, lyžařské výlety nebo námořní plavby, ovšem za předpokladu, že je zaplatíte společně s ním.

Zájezdový balíček i nabídka all inclusive může znamenat nižší celkové náklady na dovolenou. Nedávný průzkum Which? zjistil, že za 7 z 10 prověřených tříhvězdičkových dovolených all inclusive spotřebitelé zaplatili méně, než kdyby si stejnou cestu organizovali sami. Největší rozdíl byl u dovolené na Mallorce, kde mohla čtyřčlenná rodina ušetřit na zájezdu all inclusive 1100 liber.

Zájezdy se neorganizují pouze do letovisek s rušným nočním životem, ale také například na statek v malebné jihozápadní Francii nebo do centra jógy na úpatí Himálaje.

I zájezdový balíček vám může poskytnout intenzivní kulturní zážitky, ať k nim řadíte ochutnávku panenského oleje v olivových hájích,  pěší turistiku po slavných poutních stezkách nebo návštěvu muzeí a galerií.

K mylným představám patří, že zájezd je univerzálně řešený tak, aby vyhovoval všem. Řada cestovek nabízí možnost naplánovat si dovolenou a vytvořit si balíček na míru.

Zakoupení zájezdu navíc poskytuje ochranu v případě krachu cestovní společnosti nebo jiných situacích, kdy se cesta neuskuteční. Je ovšem vždy důležité pečlivě vybírat cestovku, před zakoupením zájezdu podrobně pročíst smlouvu a všechny podmínky.


Přihlásit