Dětské oblečení může obsahovat nežádoucí chemikálie

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.6.2023   

Kojenecké a dětské oblečení může stejně jako oděvy pro dospělé obsahovat nežádoucí chemikálie. Které to jsou a jak před nimi děti chránit? Nabízíme vám poznatky dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk.

Chemické látky používané při výrobě oděvů mohou být problematické pro dětské zdraví. Vyskytují se mezi nimi alergeny, endokrinní disruptory narušující hormonální systém nebo karcinogeny. Jednotlivé kusy oblečení nebývají nebezpečné, ale když se sečte působení mnoha nežádoucích látek v produktech každodenní potřeby, celkový účinek může představovat zdravotní riziko. Proto je dobré se jim vyhýbat.

Endokrinními disruptory mohou být ftaláty v plastových ozdobách nebo potiscích, nonylfenol ethoxyláty, používané jako pomocné látky při výrobě, impregnační PFAS nebo bisfenoly, které naše testy odhalily  mimo jiné v dětských přikrývkách, punčocháčích, savičkách či kousátkách. Formaldehyd proti mačkavosti oblečení je alergenní stejně jako různá barviva nebo vonné látky. Barviva mohou mít rovněž karcinogenní účinky, což platí také pro dehtovou látku naftalen, která se používá třeba proti vzniku plísní při přepravě textilií. Antibakteriální biocidy mohou být problematické jak pro zdraví, tak pro životní prostředí.

Při nákupu dětského oblečení a obuvi vybírejte zboží s ekologickou nebo zdravotní certifikací. Ekologické označení GOTS (Global Organic Textile Standard) nese zboží, které splňuje požadavky na ekologickou i společenskou odpovědnost při výrobě.  GOTS zakazuje použití řady chemikálií, bělidel a barviv. Označení má podobu zeleného kruhu s bílým trikem. Označení Oeko-Tex Standard 100 je spojeno se zdravotními kritérii a znamená absenci problematických látek nebo jejich použití v rámci velmi přísných norem.

Ve Skandinávii je známé ekologické označení Nordic Swan se zelenobílým kruhovým logem letícího čápa. Kritéria k jeho udělení jsou založena na vyhodnocení vlivů na životní prostředí během celého životního cyklu výrobků. Produkty s tímto označením jsou vyrobeny bez škodlivých chemikálií, se snížením emisí oxidu uhličitého, s minimálním odpadem a s pomocí recyklace.

Před prvním použitím dětské oblečení vždy vyperte, zbavíte se tak části chemikálií.Ložní prádlo, ručníky, oblečení a kojenecké výrobky s textilem (např. nosítka, hračky) by se měly před použitím také vyprat. Platí to rovněž pro oblečení s ekoznačkou, protože může obsahovat chemická rezidua. Vybírejte prací prostředky s ekoznačkou a bez parfemace, dávkujte je s mírou. Nepoužívejte aviváž.

Recyklovat oblečení je dobré pro životní prostředí a může být také prospěšné pro zdraví. Oblečení si vyměňujte s přáteli a známými nebo na různých akcích. Některé chemikálie se z oblečení z druhé ruky již uvolnily nebo vypraly. Pravidla pro používání chemických látek v textilu se však neustále mění. Například chrom v kůži byl poprvé zakázán v roce 2014 a vybrané ftaláty ve výrobcích až v roce 2020. Proto může být výhodou, pokud použité oblečení není příliš staré.

Vyhýbejte se oděvům s potiskem z PVC, protože může obsahovat ftaláty. Plastové potisky na oblečení dítěte však mohou být z jiných materiálů. V prodejně se lze zeptat, zda obsahují PVC nebo změkčující ftaláty. V oblečení s ekoznačkou se ftaláty vyskytovat nesmí.

Nakupujte oblečení vyrobené v EU, které se musí řídit přísnějšími evropskými normami.

Přihlásit