Pokud se chystáte na slunce, nejprve použijte ochranný přípravek proti slunečnímu záření, nechte jej vstřebat po dobu 15 minut a teprve poté naneste repelent. Musíte-li později obnovit UV ochranu, repelent vynechte, dokud vás hmyz nezačne znovu obtěžovat. Opalovací přípravek by se měl aplikovat častěji než repelentní, proto nelze doporučit kombinované výrobky, aby nedocházelo k zbytečnému používání repelentních chemikálií. Snažte se vyhnout vdechnutí produktu – aplikujte jej v dobře větraném prostoru mimo dosah otevřeného ohně a dávejte pozor na ostatní kolem sebe včetně dětí a domácích zvířat.
Repelent nanášejte rovnoměrně v přiměřené vrstvě. Nádobu se sprejem protřepejte a rovnoměrně nastříkejte nezakrytou pokožku a oblečení ze vzdálenosti přibližně 10–20 cm nebo podle pokynů na obale. U tekutých repelentů nebo repelentních ubrousků rovněž postupujte dle pokynů výrobce. Jeden repelentní ubrousek by měla použít jedna osoba, protože množství látek, jimiž je napuštěn, nemusí stačit k ochraně dalšího člověka. Pokud naopak potřebujete ochránit větší plochu odhalené pokožky, budete možná potřebovat více než jeden ubrousek.
Nenanášejte repelent pod oblečení, protože chemikálie mohou vyvolat podráždění kůže nebo vyrážku. Lze ovšem oblečení postříkat repelentním sprejem, což vám poskytne dodatečnou ochranu. Nejprve vyzkoušejte na skryté části oděvu, zda jej přípravek nepoškodí. Repelenty na bázi DEET mohou poznamenat zejména některé syntetické materiály.
Na citlivá nebo těžko dostupná místa aplikujte repelentní sprej ručně. Nikdy jej nestříkejte přímo na obličej nebo uši. Nastříkejte potřebné množství na dlaň a rozetřete ho na obličej, krk a vnější stranu uší. Vyhýbejte se očím a nosním dírkám. Máte-li pleš, namažte i ji. Spreje proti hmyzu mohou zhoršit otevřené rány a další zranění, proto se vyhněte oblastem s porušenou nebo podrážděnou kůží. Po aplikaci si umyjte ruce.
Určitá místa na těle mají tendenci přitahovat pozornost hmyzu více než jiné, například kotníky, chodidla a kolena, proto na ně nezapomínejte.
Některé americké úřady doporučují vyhnout se repelentům u novorozenců do věku 2 měsíců. Americká pediatrická akademie radí používat repelenty na bázi DEET u dětí mladších dvou let pouze střídmě a jen, když není zbytí, protože pokožka je raném věku citlivější. Jakýkoli repelent s olejem z citronového eukalyptu by se neměl používat u dětí mladších 3 let. Při aplikaci repelentu si jej nastříkejte na ruce a poté jej naneste na odhalenou pokožku a obličej dítěte. Určitě se vyhněte rukám, protože děti mají tendenci strkat si prsty do očí a úst. Vyhněte se oblasti očí, nosních dírek a úst. Ani starším dětem nestříkejte repelent přímo na pokožku.
Opakovaně je třeba nanést repelent pouze v případě, že jeho účinnost klesne a hmyz vás či dítě začne znovu obtěžovat. Přípravek lze smýt vodou při koupání nebo silném pocení. Po návratu domů omyjte pokožku ošetřenou repelentem vodou a mýdlem.