Test dětských triček s ochranným faktorem

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.6.2023   

Některá dětská trička chránící před UV zářením nejsou spolehlivá, ale většina vzorků v belgickém testu obdržela dobré a velmi dobré hodnocení. Cena speciálního oblečení proti slunci nevypovídá nic o jeho ochranných vlastnostech a kvalitě.

Nebezpečí přináší především UVB záření, které může pokožku nejen spálit dočervena, ale zvyšuje také nebezpečí vzniku řady kožních onemocnění i rakoviny kůže. Dětská pokožka je na působení slunečných paprsků zvlášť citlivá.
Děti lze chránit před účinky UV paprsků pravidelnou aplikací kosmetických přípravků s vysokým ochranným faktorem – každé dvě hodiny a po každém silném zpocení nebo vykoupání. Pokud si však dítě hraje venku po delší dobu, bývá nejjednodušší správně jej obléknout. Obyčejná trička mohou poskytnout jistý stupeň ochrany před sluncem, pokud jsou nová, tmavá a neprůsvitná, ale nejúčinnější je speciální oblečení s filtrem proti slunci. UV trička, kalhoty, klobouky nebo plavky jsou navrženy tak, aby nepropouštěly UV paprsky nebo pouze jejich malou část. Stejně jako opalovací krémy mají ochranný faktor (UPF neboli UV Protection Factor). Čím je tento faktor vyšší, tím méně slunečního záření oblečení propouští.

Spotřebitelská organizace Test-Achats testovala osm dětských triček s UV ochranou, a to jak na počátku užívání, tak po pěti až desetinásobném nošení a praní.

Všechna trička skutečně nabízela minimální požadovanou ochranu (UPF 40), ovšem pouze dokud byla nová. Jakmile byla látka podrobena opotřebování (navlhčena, napnuta, trochu otřena jako při běžném nošení), tři z osmi triček zcela selhala. Plážová trička Vaude Solaro II, Patagonia Rashguard Flying Fish a Bambino Mio Rashguard Nice po testu opotřebení propouštěla příliš mnoho UV záření a byla by pro děti nebezpečná. Po 5–10 vypráních a sušeních ztratila dokonce veškeré ochranné vlastnosti.

Pět z osmi testovaných triček ovšem nabízelo dobrou až velmi dobrou ochranu proti slunci, a to i po několika použitích a vypráních. Cena vzorků nijak nesouvisela s kvalitou – nejedno levné tričko chránilo velmi dobře, zatímco některá dražší v testu propadla.

Informace na štítcích odpovídala zákonným požadavkům, ale bylo by vhodné na speciálním oblečení uvádět také stupeň ochrany proti slunci. Pokud jde o dopad použitých materiálů na životní prostředí, všechna trička si v testu vedla dobře. Jedno bylo dokonce vyrobeno z recyklovaného polyesteru.

Jako nejúčinnější ochranu proti slunci doporučují belgičtí kolegové kombinovat speciální oblečení proti UV záření, ochrannou kosmetiku a další opatření, jako je pobyt ve stínu během nejteplejší části dne, nošení klobouku nebo čepice se širokou krempou a používání slunečných brýlí s UV filtrem.


Přihlásit