Jsou znovupoužitelné odličovací tampony skutečně ekologické?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.6.2023   

Odličovací tampony k opakovanému použití by měly sloužit stejně jako jednorázové a být zároveň ekologičtější alternativou. Zda je to pravda, zjišťovala rakouská spotřebitelská organizace VKI.

Do testu bylo zahrnuto 11 výrobků z rakouského trhu od značek Action, Bi care, Catrice, Douglas, Ebelin, Garnier, Glov, Lamazuna, N.A.E., Pandoo a The Body Shop.  Čtyři produkty dostaly velmi dobré a pět dobré hodnocení.

Zkoumala se účinnost, ekologičnost, snášenlivost, senzorické vlastnosti a možnosti opakovaného použití. Všechny výrobky byly použity večer, na odborně nalíčenou tvář, s běžnou a micelární vodou.

Většina výrobců klade důraz na ekologičnost svých výrobků. S touto představou však neladí skutečnost, že jsou tampony často vyrobené v Číně. Kromě dlouhé vzdálenosti, na kterou jsou pak přepravovány, jsou problematické také nedostatečné ekologické normy v Číně. Po použití je nejšetrnější k přírodě neprat tampony ručně, ale co nejdříve je přidat do pračky k jinému prádlu. V odpadní vodě však mohou skončit i problematické látky, které by se s jednorázovými tampony vyhodily do směsného odpadu.

Všechny testované vzorky si dobře poradily se rtěnkou. Při odličování řasenky si nejlépe vedly tampony od Bi Care a Catrice a nejhůře produkty značek Ebelin, Pandoo a Lamazuna. Výrobky Bi Care a Catrice také nejlépe odstranily podkladovou bázi. Opakovaně použitelné odličovací tampony značek Action, The Body Shop a zejména Pandoo jsou po namočení hrubší a mohou podráždit pokožku. Test ukázal, že velikost jednoho tamponu někdy nestačí na úplné odstranění make-upu. Jeden testovaný tampon stál 0,20–2 eura, což je výrazně více než u jednorázových odličovacích tamponů, které lze koupit za cenu 1-2 centy za kus. Aby se nákup vypratelných alternativ finančně vyplatil, je nutné je použít nejméně 50–100krát. Všichni výrobci ovšem neuvádějí, jak často lze jejich výrobky prát, odpovídající informace nabízely pouze Garnier (1000krát), Lamazuna (300krát) a NAE (60krát).

Přihlásit