V testu laků na nehty obstála jen asi třetina

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 8.6.2023   

Známé značky kosmetiky nejsou vždy zárukou nejlepší kvality laku na nehty, ukázal německo-rakouský test. Některé vzorky schly pomalu, nevydržely dostatečně dlouho nebo zabarvovaly nehty. Ovšem největší rozdíly byly cenové.

Spotřebitelské organizace VKI (Rakousko) a Stiftung Warentest (Německo) společně testovaly 18 červených laků na nehty, z nichž jeden byl na vodní bázi. Kosmetické vlastnosti produktů byly prověřeny deseti uživateli a třemi odborníky. Odolnost laků se testovala také opakovaným vložením ruky do nádoby naplněné štěrkem. Po odlakování se kontrolovalo případné zbarvení nehtů. Vzorky byly laboratorně analyzovány na obsah nitrosaminů a rozpouštědel. Posuzovalo se balení a informace na něm.

Sedm z celkem 18 testovaných laků obdrželo dobré hodnocení, 10 dostalo uspokojivou známku. Pouze lak Vintage Red Natural beauty Happy Nails 20-free značky Benecos získal nedostatečnou. Největší rozdíly byly v cenách – od méně než 2 eura po téměř 32 eur za lahvičku.

Nejlepší byly dva výrobky – 60 Really Red značky Essie a Dior Vernis Rouge 999 od Diora. Oba vykouzlí na nehtech skvělý lesk a zaujmou prvotřídními krycími schopnostmi. V testu patřily k nejlepším také po stránce odolnosti, při běžném plnění každodenních povinností uživatelů vydržely až pět dní. Lahvička s 10 ml laku od Diora stála 31,95 eur, 13,5mililitrová lahvička od Essie byla za zhruba 10 eur. Dobře poslouží dle testu i laky značek Alessandro, Anny, Essence, Maybelline New York a Artdeco.

Deset testovaných výrobků si vedlo o něco hůře. Po odstranění laků značek Kia Charlotta a Yves Rocher bylo zjištěno, že výrazně zbarvují nehty. Spolu s lakem značky OPI schly poměrně pomalu. Last & Shine značky Manhattan sliboval výdrž 10 dnů, které zdaleka nedosahoval.

Pět laků (od značek OPI, Gitti, dm, Edding a Max Factor X) obsahovalo zvýšené množství nitrosaminů. Jde o karcinogenní látky, které smí být přítomny v kosmetice pouze ve stopovém množství, je-li to technicky nevyhnutelné kvůli výrobě. Hladiny naměřené v testu nepředstavují žádné relevantní zdravotní riziko, ale jsou vyšší, než je nutné. Pouze v testovaném produktu na vodní bázi značky La Nature nebyly žádné nitrosaminy. Skoro všechny laky obsahovaly rozpouštědla, která nebyla uvedena v informacích na obale. Na mnoha baleních informace o složení zcela chybělo. Název nejhůře hodnoceného laku značky Benecos obsahuje tvrzení „20-free“, které má odkazovat na absenci 20 problematických složek včetně rozpouštědel toluenu a acetonu, ale test ve vzorku objevil přítomnost obou těchto látek.

Přihlásit