Kvalitní omáčku do tacos poznáte už před otevřením skleničky

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.6.2023   

Nejlepší středně ostré omáčky do tacos jsou od pohledu husté, mají středně červenou barvu, obsahují hodně kousků zeleniny a chutnají vyváženě a rajčatově, ukázal slepý senzorický test.

Podle každoročního průzkumu agentury Food & Friends patří tacos k nejoblíbenějším víkendovým jídlům Švédů. Konkurence výrobků k jejich přípravě je proto velká. Spotřebitelská organizace Råd & Rön testovala 12 středně ostrých omáček taco. Všechny vzorky byly v podstatě rajčatové omáčky ochucené cibulí, paprikou, chilli a dalším kořením, například kmínem nebo koriandrem. Nejlepší hodnocení za chuť i konzistenci získaly výrobky značek Coop a Santa Maria. Omáčka Coop navíc patřila k levnějším vzorkům, proto byla označena jako nejvýhodnější koupě.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že vzhledem ke složení budou všechny vzorky chutnat stejně, výsledky jejich zkoumání se lišily. Konzistence výrobků byla na pohled odlišná již před otevřením skleniček. Lépe hodnocené produkty vypadaly hustě, měly středně červenou barvu a obsahovaly hodně kousků. Hůře hodnocené omáčky byly vodnatější a podobaly se kečupu. V slepém chuťovém testu byly výrobky s kousky cibule, papriky nebo papriček jalapeño hodnoceny lépe. Dva nejlepší měly vyváženou a rajčatovou chuť, ale někteří degustátoři by u nich uvítali o něco ostřejší chuťové tóny.

Výrobky, které degustátoři označili jako nejméně chutné, měly podle nich nevýraznou, mdlou chuť, která k pokrmům jako tacos nepatří. Šlo o omáčky značek Ica, Ica I Llove Eco, Garant a Snack Day (Lidl).

Laboratorní test zjišťoval, kolik lykopenu obsahují jednotlivé vzorky. Lykopen je antioxidant, který rajčatům dodává červenou barvu. Omáčky taco jej obsahovaly podstatně méně než rajčatové produkty z jiných testů, například sušená rajčata nebo rajčatový protlak, protože jde o méně koncentrované výrobky s větším počtem přísad. Množství lykopenu ovšem vypovídá také o kvalitě použitých rajčat a o stupni zralosti. Nejvíce jej bylo v omáčce značky Ica I Love Eco, která ovšem chutnala nejhůře. Bohatší na lykopeny byly rovněž omáčky od značek Garant nebo Änglamark, které také nepatřily ke vzorkům s kladným chuťovým hodnocením.

Plísňový toxin alternaria odhalila laboratoř ve všech testovaných omáčkách kromě vzorku Snack Day z Lidlu, ale všude šlo o velmi malá množství, hluboko pod hranicí doporučenou orgány EU.

Přihlásit