Zelenina jako lék: Okurka

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2010

Domovinou okurek je jižní Asie, do Evropy se dostaly díky zámořským plavbám až v 16. století. Jejich blahodárné účinky na lidské zdraví neunikly pozornosti tehdejších lékařů i lidových léčitelů. V současnosti jsou oblíbenou položkou v repertoáru dietologů, protože obsahují více než 95 procent vody a jen minimální množství kalorií. Přesto organismu dodávají i cenné látky, které mohou pomoci nejen při boji s nadváhou. Například enzym erepsin, který prospívá trávení a zužitkování bílkovin.
Okurky působí mírně močopudně a projímavě, vláknina přispívá k čištění střeva. Máme-li dostatek pevné vůle, můžeme vyzkoušet pitnou kúru, jež čistí krev, játra a žlučník a zároveň má blahodárný vliv na prostatu. V odšťavňovači postupně připravíme šťávu z okurky, mrkve a červené řepy. Smícháme 2 dl okurkové a řepné šťávy se 4 dl šťávy mrkvové. Směs rozdělíme na tři nebo čtyři díly a v průběhu dne vypijeme. Okurky se osvědčují při potížích s močovým měchýřem a ledvinami, zejména trápí-li močový písek nebo ledvinové kaménky. Výše uvedená šťáva kombinovaná se šťávou ze dvou citronů vypitou mezi jednotlivými dávkami zeleninové šťávy pomáhá kamínky rozpouštět. Zároveň zmírňuje i revmatické potíže. Tradiční ruská bylinná medicína doporučuje překvapivě okurkovou šťávu i proti zánětům dýchacích cest.
V okurkových slupkách je obsaženo nezanedbatelné množství vitaminu E (antioxidant) a kyseliny křemičité (pozitivní vliv na pleť a vlasy). Plátky okurky mohou posloužit jako první pomoc při spálení sluníčkem. Kromě čisticího a vyživujícího účinku na pokožku má okurka i lehce bělicí účinek. Okurkové pleťové masky jsou známé v mnoha variantách, jednu méně rozšířenou nabízíme jako náš tip.

VYZKOUŠEJTE
okurkovou pleťovou masku. Polovinu okurky nejlépe v biokvalitě pečlivě omyjte a nakrájejte najemno. Přidejte tři lžíce tučné smetany a rozmixujte. V mlýnku na koření najemno namelte tři lžičky lněných semínek nebo je rozdrťte v hmoždíři a přidejte k rozmixované okurce. Masku naneste na vyčištěnou pleť a nechte působit patnáct minut.


Přihlásit