EU zpřísňuje spotřební normy pro stand-by režim spotřebičů

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 31.5.2023   

EU chystá legislativní změny s cílem snížit spotřebu elektřiny v pohotovostním režimu zařízení. Nové a přísnější limity mají přinést úspory pro koncové spotřebitele. Poprvé se počítá také s routery a chytrými reproduktory. 

Ve stand-by módu je činnost elektroniky utlumená. Přístroje však zůstávají zapnuté a připravené k okamžitému použití. Rychle reagují na signál nebo příkaz k návratu k plnému výkonu. To znamená, že stále spotřebovávají elektřinu, byť v mnohem menší míře. Podle spotřebitelské organizace OCU tvoří výdaje na elektřinu za klidový neboli stand-by režim 15 % celkových výdajů za elektřinu ve Španělsku.

Unijní nařízení, jehož novela se připravuje, je v platnosti již od roku 2008 a stanoví řadu norem ohledně konstrukce a energetické účinnosti pro širokou škálu výrobků, které potřebují ke svému fungování energii. Jde například o osvětlení, domácí spotřebiče a topná nebo chladicí zařízení. Kromě zpřísnění norem na spotřebu v režimu stand-by se nyní regulace rozšiřuje také na zařízení s externím nízkonapěťovým napájením, jako jsou Wi-Fi routery nebo bezdrátové reproduktory. Jelikož původní předpis je poměrně starý, zmiňované spotřebiče dosud nezahrnoval. EU si klade za cíl ušetřit díky novým pravidlům přibližně 4 TWh (terawatthodiny) do roku 2030, což by snížilo emise o 1,36 milionu tun ekvivalentu CO2 .

Španělští kolegové sestavili žebříček pěti domácích spotřebičů s nejvyšší roční spotřebou elektrické energie v klidovém režimu:

Počítačová tiskárna – 52,6 kWh

Router – 35 kWh

Hudební věž – 35 kWh

Plynový kotel – 27,2 kWh

Reproduktory typu Alexa nebo Google – 26,3 kWh

Snížit spotřebu spojenou s pohotovostním režimem zařízení v domácnosti lze různými způsoby, například úplným vypojením ze sítě (a tedy ne pouhým vypnutím dálkovým ovladačem).. Vypínejte také stolní počítač, nabíječky mobilních telefonů, kuchyňský robot, mikrovlnku a další spotřebiče. Vybírejte šetrnější a výkonnější výrobky – pomůže vám energetický štítek. Můžete použít chytré zástrčky, které odpojí zařízení od sítě, když se nepoužívá. Když jedete na dovolenou nebo nebudete delší dobu doma, zcela vypněte router, ale i ostatní spotřebiče včetně ledničky, je-li to možné.

Přihlásit