TEST: Kia Venga má nedostatky v bezpečnosti

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 3.3.2010   

Časopis TEST vydává bezpečnostní doporučení pro majitele vozů Kia Venga. Testy bezpečnosti Euro NCAP, na nichž se TEST podílí, odhalily problém u bezpečnostního pásu řidiče. Všichni majitelé vozidla Kia Venga by se měli obrátit na servis Kia, aby zajistil opravu. 
Po nárazových zkouškách simulujících čelní srážku s protijedoucím vozidlem byly objeveny trhliny v bezpečnostním pásu řidiče. Václav Beneš, redaktor časopisu TEST, uvádí: „ K poškození bezpečnostního pásu dochází zřejmě při jeho kontaktu s lyžinami sedadla při zátěži způsobené nárazem.“

Společnost Kia, která byla o problému informována, vyrobila ochranný polypropylenový „rukáv“, který zamezuje poškození bezpečnostního pásu. Nutná oprava se týká celkem 2100 automobilů, z nichž 1100 již bylo dodáno zákazníkům a 1000 slouží jako předváděcí vozidla. Vozidla již dodaná zákazníkům je třeba opravit. Dodávky nových vozidel zákazníkům byly v důsledku nutnosti montáže tohoto bezpečnostního prvku zpožděny. Model Kia Venga se vyrábí i v České republice.

Výsledky testů bezpečnosti modelu Kia Venga jsou součástí nových výsledků crash testů Euro NCAP, jež byly dnešního dne zveřejněny. Kia Venga získala čtyři hvězdičky z pěti možných. „Hodnocení bezpečnosti se vztahuje pouze na automobily vybavené opraveným bezpečnostním pásem,“ dodává Václav Beneš. Vozy bez této opravy mají míru bezpečnosti výrazně nižší.

Euro NCAP je evropská iniciativa spotřebitelských organizací a autoklubů organizující nezávislé testy bezpečnosti automobilů. Občanské sdružení spotřebitelů TEST se na iniciativě Euro NCAP podílí za Českou a Slovenskou republiku.

Testy bezpečnosti Euro NCAP jsou pravidelně zveřejňovány na www.dtest.cz/crashtesty. Kromě modelu Kia Venga byly 3. března zveřejněny nové výsledky testu bezpečnosti vozidel BMW X1, Citroën Nemo, Nissan Cube, Seat Exeo, Toyota Verso, Mercedes Benz E a Mercedes Benz GLK.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST
Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2008 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 8068 výrobcích, varovalo před 481 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit