Sklenka ledového čaje může obsahovat až 7 kostek cukru

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.5.2023   

Ledový čaj může obsahovat cukr rovnající se až šesti nebo sedmi kostkám na jednu čtvrtlitrovou sklenici, ukázal německý test. To je třetina doporučeného maximálního denního příjmu u dospělých.

Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest srovnala údaje o složení 20 ledových čajů různých značek – od velkých výrobců po privátní značky řetězců. Tým zjišťoval, kolik třígramových kostek cukru obsahuje běžná sklenice o objemu 0,25 litru.

Z 20 testovaných bylo nejméně cukru (2,5–3 kostky) v ledových čajích African Lemon Bio značky Hessler & Hermann, Bio Volvic Tea (s broskvovou příchutí) a Ti Black Tea (borůvka a granátové jablko).

O něco sladší (4–5 kostek) byly ledové čaje značek Lidl Solevita (s příchutí broskve), Rewe Ja  (s citronovou příchutí), Edeka (s příchutí citronu a limetky) a Voelkel Bio Einskommafive Grad Berry. Sklenička broskvových ledových čajů značek Nestea a Pfanner obsahovala ekvivalent 5–6 kostek cukru stejně jako produkty Rewe Beste Wahl Ice Tea (citron a limetka), Edeka Gut& Billig (s příchutí citronu) a 4Bro Ice Tea (mango a mučenkou). Nejsladší s přibližně 7 kostkami cukru byla sklenice Ice Tea Peach Flavor od Thirst Quencher a BraTee (broskev) a asi 6 kostek obsahovala porce Black Tea Peach od Fuze Tea. Jde tedy o silně slazené nápoje téměř srovnatelné s Coca-Colou, v niž je na 0,25 l přibližně 9 kostek cukru. Dalších 14 testovaných produktů obsahovalo množství cukru odpovídající 3–4 kostkám na čtvrtlitrovou sklenici.

Konzumace cukru podporuje obezitu a zubní kaz. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje konzumaci max. 50 g přidaného cukru denně (necelých 17 kostek) u dospělých osob. Při nákupu ledového čaje sledujte štítky – 3 g/100 ml znamená mírný, ale 8 g/100 ml velmi vysoký obsah cukru. Ledový čaj si lze snadno vyrobit i doma z 1 l čaje, 1 lžíce citronové šťávy a 1 lžičky cukru, připomněli kolegové ze Stiftung Warentest.

Černý a zelený čaj obsahují kofein, ale výrobci nemají povinnost uvádět na obalech jeho množství. Obecně platí, že 0,25 ml čerstvě uvařeného černého čaje může obsahovat přibližně jednu sedminu maximálního denního příjmu kofeinu doporučeného Evropským úřadem pro bezpečnost potravin u dospělé populace, u zeleného čaje je to zhruba desetina.

Přihlásit