Opotřebované pneumatiky jsou ve srovnání s novými jednoznačně méně bezpečné, a to hlavně na zasněžených a mokrých površích. Na vině je především fakt, že mělký vzorek pneumatik nezvládne odvádět stejné množství vody. Zcela sjeté drážky omezují přilnavost.
O zhoršování jízdních vlastností s počtem odjetých kilometrů se ví, dosud však chyběl dostatek dat, který by dokumentoval, jak výrazně se chování ojetého obutí v praxi propadá. Společně s organizací ADAC jsme zjišťovali, co by hrozilo, kdybyste nedodrželi vyhláškou stanovené limity a jeli se zimními gumami s 2,5, respektive 2 mm hlubokým vzorkem. Studovali jsme především na chování na mokru a na sněhu, základní poznatky však platí i pro letní obutí.
Na co jsme se zaměřili
Pro účely testu jsme zvolili šestici pneu, které byly před několika lety zařazeny do zkoušek zimního obutí rozměru 205/55 R16. Relevantní část tehdejších výsledků najdete v tabulce na konci článku. Volba padla na modely Continental WinterContact TS860, Goodyear UltraGrip 9, Dunlop Winter Sport 5, Michelin Alpin 5, Nokian WR D4 a Yokohama BluEarth Winter.
Testům ovladatelnosti, trakce či brzdění na sněhu a vodě bylo u každého modelu podrobeno několik sad, které jsme rozdělili do tří skupin podle způsobu opotřebení. Část se sjížděla na běžných silnicích na hloubku 2,5 mm, druhá skupina si kilometry odkroutila na stejnou výslednou hloubku na stroji. Rozložení opotřebování na běhounu kopírovalo pneumatiky ojeté v reálných podmínkách. Třetí kategorii, která byla rovněž obroušena strojově, jsme ponechali pouze 2mm dezén. Vzor (tedy rozložení) opotřebení se v tomto případě řídil doporučením Evropské technické organizace výrobců pneumatik a ráfků (ERTRO).