Test odstraňovačů vodního kamene 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2023

Přítomnost vodního kamene v kuchyni či koupelně dokáže potrápit nejednu domácnost. Podívali jsme se na zoubek produktům, které slibují jeho odstranění. Do laboratoře jsme poslali 18 výrobků a prověřili, jak si vedou v boji s vodním kamenem, mýdlovými usazeninami či jak jsou na tom s nežádoucími látkami. Nechali jsme otestovat i přípravek vyrobený doma. Rozdíly mezi jednotlivými produkty jsou značné.

Po testech čističů koupelen (dTest 4/2019), oken (dTest 3/2020) a kuchyní (dTest 10/2020) jsme se tentokrát rozhodli prověřit účinnost odstraňovačů vodního kamene. Nakoupili jsme celkem 18 tekutých výrobků v klasických nádobách s víčkem i s rozprašovačem, které jsou určené na odstraňování vodního kamene zejména v koupelnách a kuchyních. V testu tak najdete širokou paletu výrobků, například Savo, Frosch, Cif, Fixinelu, Pulirapid, ale i produkty z drogerií dm a Rossmann či řetězce Lidl.

Pro zajímavost jsme k nim přidali i přípravek vyrobený doma. Zajímavé je, že jeho úspěšnost v boji s vodním kamenem je ve srovnání s řadou zakoupených produktů vyšší.

Všechny přípravky jsme odeslali do laboratoře, kde podstoupily náročné prověrky čisticích schopností. Konkrétně šlo o statické i dynamické odstraňování vodního kamene (simulující odstraňování vodního kamene z vodorovných, respektive svislých ploch) a odstraňování mýdlových usazenin. Pro první dva testy jsme použili mramorové bloky. Ty jsme zvolili proto, že základní složkou vodního kamene je uhličitan vápenatý, který se coby hlavní složka vyskytuje právě v mramoru.

Ostatně i to je důvod, proč se na výrobcích dočtete, že je na mramor nemáte používat.Varování před použitím těchto přípravků na různé typy materiálů byste měli najít na obale a doporučujeme se jím řídit. Doplňme, že kromě mramoru kyselá povaha odstraňovačů nesvědčí ani umělému kameni, mosazi či poškozeným smaltovaným povrchům.

Kromě samotné efektivity odstraňování vodního kamene jsme si posvítili i na odstraňování usazenin od mýdla či přítomnost nežádoucích látek. Jak výrobky dopadly, se dozvíte v testu.


odstraňovače vodního kamene (porovnat)

domácí odstraňovač vodního kamene (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Odstraňovače vodního kamene (19 výrobků)
poslední aktualizace: 1.6.2023


Přihlásit