Prakticky od začátku automobilismu se automobilky i různí vynálezci snažili nalézt způsob, jak zvýšit bezpečnost přepravovaných osob. Dlouhou dobu se však myslelo spíše na dospělé, bezpečnostní prvky chránící děti přišly až o několik dekád později. V západních zemích se dětské autosedačky začaly běžně používat v šedesátých a sedmdesátých letech. Čeští a slovenští motoristé si museli počkat další desítky let. Mnozí si jistě pamatujete, že ještě několik roků po revoluci byly autosedačky považovány spíše za drahý módní výstřelek.
Bezpečnosti není nikdy dost. Dopravní nehody se bohužel stávaly, stávají a stávat budou. Také proto je v zájmu celé společnosti nalézat takové bezpečnostní prvky, které dovedou minimalizovat jejich následky. Také proto dětské autosedačky testujeme pravidelně již více než dvacet let.
V aktuálním testu naleznete výsledky 16 zádržných systémů, z nichž některé jsme nechali vyzkoušet ve variantě s isofixovou základnou i bez ní. Testovací program zůstává nezměněn, výsledky jsou tak plně srovnatelné s dříve publikovanými výrobky. Nejdůležitější série zkoušek se zaměřila na ochranu dítěte, tedy na bezpečnost. Zásadními zkouškami pak byly crashtesty. Svou roli dále hrála snadnost obsluhy (především instalace autosedačky) a také ergonomie. Nezapomnělo se na chemický rozbor potahů zádržných systémů.
Souboj sedaček známých značek
Dlouho jsme byli zvyklí, že na trhu můžeme narazit na sedačky homologované podle dvou norem – starší R44 a novější R129, někdy přezdívané i-Size. R44, která zádržné systémy dělí do kategorií podle hmotnosti dítěte, však letos v září na pultech obchodů oficiálně končí. Prodávat se budou moci pouze sedačky splňující normu R129. Mezi takové patří i všechny modely v našem výběru.
V tabulce najdete především známé a zavedené značky, které jsou na našem i evropském trhu řadu let. Výsledky tedy obsahují jména, jako je Avionaut, Besafe, Britax Römer, Bugaboo, Cybex, Joie, Kinderkraft, Maxi-Cosi, Nuna či Recaro.
Pokud vám v aktuálním výběru chybí model vaší oblíbené značky zádržných systémů, doporučujeme nahlédnout do webové databáze na www.dtest.cz/autosedacky. Je možné, že vámi vyhledávaný produkt byl otestován již v minulosti.
Co v recenzích dětských autosedaček běžně nenajdete
Zkoušky, na kterých spolupracujeme s renomovaným německým autoklubem ADAC a dalšími spotřebitelskými organizacemi, jsou považovány za nejkomplexnější v Evropě. Nárazové zkoušky svou přísností překonávají homologační testy. Uspět může pouze ta sedačka, která je ve zkouškách ochrany dětí bezvadná po všech stránkách a ve všech variantách instalace. Při sebemenším bezpečnostním nedostatku limitujeme celkové hodnocení.
Kromě bezpečnosti nezapomínáme ani na další důležité aspekty – sedačka může optimálně plnit svou funkci pouze v případě, že je správně nainstalovaná. Máme také za to, že jízda by pro malé pasažéry měla být pohodlná. Chemie je všude kolem nás, a tak považujeme za samozřejmé, že se výrobci snaží do potahů autosedaček nepřidávat nežádoucí látky.
Zajímavosti z testu dětských autosedaček
Jízda vleže: Joie Calmi se základnou i-Base Encore je určena pro nejmenší miminka do zhruba šesti měsíců, případně pro předčasně narozené děti. Má podobu kočárkové korby a je možné ji tak rovněž používat. Miminko v korbě leží. Společně se základnou je třeba ji na zadní sedadlo nainstalovat podélně, počítejte tedy se značnou prostorovou náročností zádržného systému. Jak si vedla po stránce bezpečnosti?
Bezpečnost s kompromisem: Testovali jsme také protisměrné autosedačky určené pro větší děti. Podle očekávání měly vynikající ochranu dětí, počítejte však s jistými možnými patáliemi při instalaci ve vašem voze.