Vyléčit alergii nelze, dostupné způsoby léčby pouze předcházejí projevům nebo zmírňují příznaky. Mnohé mívají vedlejší účinky. V rámci současných trendů alergici často vyhledávají přírodní přípravky, které však slibují více, než skutečně dokáží, upozornila francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.
Řada přípravků pro fytoterapii, tedy bylinných nosních sprejů proti alergiím nepatří mezi léčiva a jejich účinky nebyly zkoumány, jak se to děje u léků před uvedením na trh. Nelze tedy předpokládat ani tvrdit, že jsou účinnější než stávající medicínské postupy. Zpravidla obsahují třeba kurkumu, aloe vera, zelený čaj, ženšen, propolis, echinaceu, islandský lišejník, eukalyptus, mátu peprnou, niaouli (kajeput) nebo různé minerály, ale pro žádnou z těchto složek neexistuje průkazná a důvěryhodná vědecká studie dokládající jakýkoliv vliv na nazální alergické projevy. Případný pozitivní efekt těchto výrobků lze přičíst mechanickému působení tekutiny v nose, která z něj může vypláchnout alergenní částice. K tomu však poslouží stejně dobře trocha fyziologického roztoku, který je navíc bezpečnější, protože éterické oleje obsažené v některých sprejích, mohou samy způsobit alergie.
Na podporu účinnosti některých sprejů nebo konkrétních složek se uvádí studie, které bývají sponzorovány nebo přímo realizovány samotným výrobcem a zpravidla na malém počtu účastníků, proto je nelze považovat za směrodatné.
Na francouzském trhu je také zařízení k intranazální fototerapii, které se vkládá do nosu dvakrát denně na 3 minuty. Důkazů o jeho působení je však málo a nebyly porovnány s jinými způsoby léčby. Dlouhodobé působení červeného nebo infračerveného světla na nosní sliznici zatím nebylo dlouhodobě zkoumáno.
Esenciální oleje jsou obsaženy rovněž v doplňcích stravy nabízených proti alergické rýmě. Prodej doplňků stravy nevyžaduje důkazy o jejich účinnosti. Výrobky obvykle obsahují jitrocel, květ černého rybízu, heřmánek, islandský mech a další rostlinné složky. U žádné z těchto rostlin nebyl prokázán specifický účinek na příznaky alergické rýmy. Každý esenciální olej však přináší riziko vzniku alergie. Například antialergické vlastnosti propolisu byly prokázány in vitro a na krysách, ale nikoliv v případě alergické rýmy u lidí. Podobná je situace u kvercetinu, který působí proti alergii in vitro, ale testy na lidech jsou méně přesvědčivé, zejména u ucpaného nosu a svědění v nose.