Škodlivé látky v kobercích

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.5.2023   

Koberce a dětské koberečky na hraní mohou obsahovat chemikálie, díky nimž se povrch méně špiní a je voděodolnější, ale jde o látky ze skupiny PFAS, které mohou škodit zdraví a životnímu prostředí.

PFAS jsou fluorové látky, které se těžko rozkládají, hromadí se v přírodě a mohou mít řadu negativních dopadů na životní prostředí. Jsou spojovány se vznikem zdravotních potíží, například snížené imunity, zvýšené hladiny cholesterolu, poškození jater, některých typů rakoviny, potratu, hormonálních poruch nebo poškození plic.

Čtyři z 15 koberců a koberečků v testu dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk obsahovaly PFAS, tedy více než čtvrtina. Laboratornímu zkoumání bylo podrobeno 5 koberečků na hraní zakoupených na internetových tržištích Wish, Light in the box, Amazon a AliExpress. Dále bylo prověřeno 10 běžných koberců nabízených jako zboží odolné proti znečištění, ošetřené teflonem DuPont proti nečistotám nebo bez obsahu látek PFOA a PFOS. Všechny vzorky byly testovány na celkový obsah organických fluorových látek (PFAS). Tři testované koberce obsahovaly PFAS v takovém množství, že obdržely nejnižší hodnocení – Danfloor Gemini 084, Danfloor Lunar 072 a Jemtex Eton Basic v modré barvě 072. V dalším vzorku se vyskytovalo méně těchto chemikálií, proto dostal průměrné hodnocení.

Některé fluorové látky se v EU již nesmí používat a chystá se úplný zákaz PFAS v případech, kdy není jejich přítomnost bezpodmínečně nutná. Dokud budou v obchodech působících na území unie povolené, lze se jim při koupi vědomě vyhýbat. Výrobky mohou být označené jako „bez PFAS“, „bez PFC“ nebo „bez fluoru“. Je-li na koberci uvedeno, že je ošetřen teflonem, znamená to, že obsahuje PFAS. Informaci o přítomnosti fluorových látek v koberci by měl na požádání poskytnout výrobce nebo prodejce. Při nákupu online kontrolujte původ zboží – pokud pochází z EU, vztahuje se na něj evropská legislativa. Spotřebitelské testy opakovaně ukázaly, že internetová tržiště prodávají zákazníkům na území EU také produkty, které nejsou v souladu se současnými evropskými zákony.

Koberce v domě nebo bytě vysávejte jednou až dvakrát týdně. Nejméně dvakrát denně důkladně větrejte, zejména když je koberec nový. Menší kusy před položením na místo důkladně vyvětrejte ve venkovním prostředí.

Přihlásit