Chutě veganských hotdogových klobás se velmi liší

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.5.2023   

Veganská klobása může chutnat jako maso, ale i jako zelenina, ukázal chuťový test. Nápis na obalu, že jde o výrobek k přípravě hotdogu, není zárukou správného ochucení nebo příslušné kvality.

Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk testovala chuť osmi veganských klobás určených do hotdogu. Dva chuťoví experti a přes 100 běžných spotřebitelů ochutnalo každou rostlinnou klobásu po tepelné úpravě ve slepém testu. Posuzoval se rovněž nutriční obsah vzorků podle informací uvedených na obale. Do testu byly zařazeny produkty značek Hälsans Kök, Veggyness, Beyond Meat, Peas of Heaven, Ikea, Naturli', Rømer Vegan a Nagel.

Chuťový rozdíl mezi nejlepším a nejhorším výrobkem byl velký. Je ovšem těžké určit, jak má vypadat nebo chutnat veganská klobása. Podle mnohých spotřebitelů veganský výrobek nemusí chutnat jako masový, ale podle jiných je dobře napodobená chuť klasické masové klobásy příjemnou změnou pro vegany, kteří jinak maso nejedí.

Při výběru veganské klobásy je třeba vědět, jak ji chcete použít. Ačkoliv měly všechny vzorky být vhodné do hotdogu, jeden z nich na to byl příliš měkký a ne všechny měly dostatečně výraznou chuť.

Forbrugerrådet Tænk na základě testu doporučuje dva výrobky, které se velmi liší konzistencí a chutí, ale v testu si vedly nejlépe u odborníků i spotřebitelů. Rostlinná klobása Peas of HeavenHotdog měla podle degustátorů nejlepší chuť a velmi se podobala klasické masové klobáse. Obsahovala však nejvíce soli, cukru a nasycených mastných kyselin z testovaných vzorků. Těsně za ní se umístila mražená rostlinná klobása Ikea Korvmoj. Měla o něco hrubší strukturu a obsahovala kousky zeleniny. Byla nejlevnější v testu.

Přihlásit