Pracovní úraz –⁠ práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.4.2023   

Protože neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, dojde někdy při práci k úrazu. U příležitosti Světového dne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který připadá na 28. duben, jsme se podívali na práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance při této nepříjemné události. Pokud se zaměstnanec při práci zraní, není to zaměstnanec nebo ošetřující lékař, kdo zranění kvalifikuje jako pracovní úraz, ale pouze zaměstnavatel anebo soud.

Pokud máte otázky k tomuto tématu, můžete se obrátit na naši bezplatnou spotřebitelskou poradnu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.

Zajišťovat a dodržovat opatření k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví je povinností obou stran – zaměstnavatele i zaměstnance. Více povinností má zaměstnavatel, ale ani zaměstnanec nemůže předpisy a postupy BOZP ignorovat.  

Pracovní úrazy jsou jedním z nejčastějších problémů na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Zaměstnavatel, u kterého došlo k pracovnímu úrazu, je povinen objasnit příčiny a okolnosti vzniku úrazu. Zaměstnavatel je povinen vést v knize úrazů evidenci o všech pracovních úrazech. Dále je zaměstnavatel povinen vyhotovit záznamy a vést dokumentaci o všech pracovních úrazech, u kterých došlo zejména ke zranění zaměstnance s pracovní neschopností delší než 3 kalendářní dny nebo k úmrtí zaměstnance. Zaměstnavatel je dále povinen ohlásit pracovní úraz a zaslat záznam o úrazu stanoveným orgánům a institucím.

V případě pracovního úrazu je to zaměstnavatel, kdo posuzuje, zda k poškození zdraví nebo k smrti zaměstnance došlo následkem pracovního úrazu, což má vliv na náhradu škody. Pokud nejsou zaměstnanec nebo pozůstalí se závěry zaměstnavatele spokojeni, pak další, kdo může danou věc posoudit, je pouze soud na základě žaloby o náhradu škody. V praxi se lze někdy setkat se závěry učiněnými ošetřujícím lékařem na tiskopisu k dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance o tom, že u zaměstnance došlo k pracovnímu úrazu, nicméně na posouzení pracovního úrazu to nemá žádný vliv.

Náhrada škody při pracovním úrazu

Pokud k pracovnímu úrazu došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, například na pracovní cestě, je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci škodu nebo nemajetkovou újmu vzniklou takovým pracovním úrazem. Zaměstnavatel se ovšem může odpovědnosti zcela nebo zčásti zprostit, pokud k pracovnímu úrazu došlo např. z důvodu porušení právních předpisů ze strany zaměstnance, pokynů BOZP, opilosti zaměstnance nebo jeho užití jiné návykové látky. Dodržování předpisů BOZP je tak zájmem obou stran pracovněprávního vztahu.


Přihlásit