dTest: Pracovní úraz –⁠ práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 27.4.2023   

Protože neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, dojde někdy při práci k úrazu. dTest se u příležitosti Světového dne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který připadá na 28. duben, podíval na práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance při této nepříjemné události. Pokud se zaměstnanec při práci zraní, není to zaměstnanec nebo ošetřující lékař, kdo zranění kvalifikuje jako pracovní úraz, ale pouze zaměstnavatel anebo soud.

„Zajišťovat a dodržovat opatření k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví je povinností obou stran – zaměstnavatele i zaměstnance. Více povinností má zaměstnavatel, ale ani zaměstnanec nemůže předpisy a postupy BOZP ignorovat,“uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.   

Pracovní úrazy jsou jedním z nejčastějších problémů na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Zaměstnavatel, u kterého došlo k pracovnímu úrazu, je povinen objasnit příčiny a okolnosti vzniku úrazu. Zaměstnavatel je povinen vést v knize úrazů evidenci o všech pracovních úrazech. Dále je zaměstnavatel povinen vyhotovit záznamy a vést dokumentaci o všech pracovních úrazech, u kterých došlo zejména ke zranění zaměstnance s pracovní neschopností delší než 3 kalendářní dny nebo k úmrtí zaměstnance. Zaměstnavatel je dále povinen ohlásit pracovní úraz a zaslat záznam o úrazu stanoveným orgánům a institucím.

„V případě pracovního úrazu je to zaměstnavatel, kdo posuzuje, zda k poškození zdraví nebo k smrti zaměstnance došlo následkem pracovního úrazu, což má vliv na náhradu škody,“ upozorňuje Eduarda Hekšová a doplňuje: „Pokud nejsou zaměstnanec nebo pozůstalí se závěry zaměstnavatele spokojeni, pak další, kdo může danou věc posoudit, je pouze soud na základě žaloby o náhradu škody.“ V praxi se lze někdy setkat se závěry učiněnými ošetřujícím lékařem na tiskopisu k dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance o tom, že u zaměstnance došlo k pracovnímu úrazu, nicméně na posouzení pracovního úrazu to nemá žádný vliv.

Náhrada škody při pracovním úrazu

Pokud k pracovnímu úrazu došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, například na pracovní cestě, je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci škodu nebo nemajetkovou újmu vzniklou takovým pracovním úrazem. „Zaměstnavatel se ovšem může odpovědnosti zcela nebo zčásti zprostit, pokud k pracovnímu úrazu došlo např. z důvodu porušení právních předpisů ze strany zaměstnance, pokynů BOZP, opilosti zaměstnance nebo jeho užití jiné návykové látky,“ doplňuje Eduarda Hekšová a uzavírá: „Dodržování předpisů BOZP je tak zájmem obou stran pracovněprávního vztahu“.

Pokud spotřebitelé mají otázky k tomuto tématu, mohou se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.

Kontakt pro média:

Lucie Korbeliusová,  media@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit