Jak vybrat cyklistickou brašnu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 25.4.2023

Při jízdě na kole si téměř vždycky potřebujete vzít s sebou alespoň pár základních nezbytností, jako jsou mobil, klíče, lepení či třeba svačina. Cyklistická brašna je ideálním a bezpečným způsobem převážení věcí na kole, který oproti batohu nezatěžuje záda. Brašen na kolo je celá řada typů a velikostí. Náš nákupní průvodce vám pomůže s výběrem.

Nejprve si pojďme shrnout, které typy brašen jsou na trhu k dostání a k čemu jsou vhodné. Základní dělení je podle způsobu umístění brašny, s čímž jde ruku v ruce i její velikost a kapacita.

Typy brašen na kolo:

  • brašny pod sedlo – připevňují se zespodu k sedlu, mají obvykle nejmenší objem, pojmou nejnutnější vybavení (lepení, nářadí) či osobní drobnosti, kompaktní velikost, objem do 1,5 l
  • brašny do rámu či na rám– mají trojúhelníkový nebo obdélníkový tvar, hodí se na základní nezbytnosti (nářadí, mobil, klíče, svačina), jsou dobře přístupné, objem 1–2 l
  • brašny na řídítka – umísťují se před řídítka, střední kapacita, lze na ně upevnit mapu, jsou dobře přístupné, objem 1–5 l
  • brašny na sedlovku – pomocí vlastní pevné konstrukce se připevňují na sedlovou trubku, není třeba mít nosič, pojmou více vybavení, objem až 15 l
  • brašny na nosič – umísťují se na nosič (obvykle zadní, ale existují i verze na přední nosič), variabilní rozměry a velká kapacita, pojmou i výbavu na vícedenní treky, objem 20–75 l

My jsme testovali párové brašny na zadní nosič, a proto se v tomto průvodci blíže zaměříme na ně. Mnohé rady však platí i pro ostatní typy brašen. Kromě velikosti je důležité vzít v potaz konstrukci a rozvržení brašny na nosič. Existuje několik konfigurací. V zásadě mají podobu samostatné tašky, sady dvou samostatných tašek nebo jedné spojené brašny s dvěma až třemi hlavními sekcemi. Některé dvojité či trojité spojené brašny lze i rozdělit a používat jednotlivé tašky samostatně, neplatí to ale u všech.

Některé brašny nemají žádné vnější kapsy a vypadají jako vaky či lodní pytle. Jiné mají více přihrádek než leckterý turistický batoh. Rozmyslete si, který typ brašny je vám bližší a zda oceníte vnější kapsy, nebo si vystačíte s vnitřním prostorem brašny. V jeho členění jsou také rozdíly, některé modely nabízejí vnitřní přihrádky i zapínací kapsy, jiné ovšem ne. Další věc k zvážení je systém zapínání. Můžete se setkat s brašnami, které je třeba srolovat a zajistit přezkou, jiné mají klasické zipy.

Jak připevnit brašnu na nosič

Montáž brašny na kolo by měla být co nejjednodušší. Zejména když musíte kolo na delší dobu zaparkovat a opustit. Pokud budete s brašnou jezdit například do práce, opakované sundávání a nandávání vás nemine. I během výletů mohou nastat situace, kdy brašnu raději odepnete z kola a vezmete s sebou, třeba při návštěvě památek, restaurace či ubytování. V takových situacích možná oceníte ramenní popruh, který je součástí některých modelů.

Dnes je velmi rozšířeným způsobem upínání tzv. click systém (či klickfix). Pomocí speciálních zacvakávacích zámků a háčků se brašna poměrně jednoduše připne k nosiči. Výhodné je, když jde polohu upínání přizpůsobit velikosti nosiče. Alternativou je kombinace suchých zipů a háčků či popruhů a přezek.

Brašny se obvykle přichytávají k horním vodorovným i bočním svislým trubkám nosiče. Při nákupu si raději zkontrolujte průměr trubek nosiče, na který hodláte brašnu nasazovat. Rozpětí se u jednotlivých modelů může lišit, a mohlo by se vám tedy stát, že taška nebude na nosič pasovat. V potaz berte také celkovou nosnost brašny i nosiče. Při balení vždy rozmisťujte náklad rovnoměrně.

Odolnost je základ

Brašna na kolo určená na nosič bude převážet veškerou vaši výbavu včetně oblečení a elektroniky. Je proto důležité, aby byla voděodolná i pevná. V klidu si pak užijete svá dobrodružství a náhlá změna počasí či náročný terén vás neohrozí. Vybírejte proto nepromokavé brašny z kvalitních materiálů, které jsou odolné i vůči odření či protržení. Pomoci může také pláštěnka, se kterou se některé brašny dodávají.

V neposlední řadě je důležitá i bezpečnost. S cyklobrašnami je třeba myslet na několik zásad. Zavazadlům by neměly chybět reflexní prvky. Užitečná může být i možnost připnutí světla, což se hodí obzvlášť u větších modelů, které by mohly zastínit světlo či odrazku. Dalším rizikem, kterému je třeba se vyhnout, je vklínění předmětu do výpletu kola. Brašny by neměly být navrženy způsobem, aby při naplnění zasahovala nějaká část do osy kola. Nebezpečné však mohou být dlouhé volné popruhy. Na to myslete i při balení a vždy zkontrolujte, že se do kola nemůže nic připlést.

Databáze testovaných výrobků

Cyklistické brašny na nosič (12 výrobků)
poslední aktualizace: 27.4.2023


Přihlásit