Jak se testovalo

Do testu bylo zařazeno 15 doplňků stravy převážně určených k pití. Obsahovaly kolagen a/nebo kyselinu hyaluronovou, tedy látky slibující pozitivní vliv na vzhled. 14 produktů se prodávalo v ampulích, jeden ve formě tyčinek. Produkty se nakupovaly v běžné maloobchodní síti – v lékárnách, drogeriích, parfumeriích, prodejnách zdravé výživy, internetových lékárnách a internetových obchodech. 

Vyhodnocení existujících studií

Oslovení odborníci si nejprve detailně prohlédli produkty, pročetli reklamní prohlášení a různé dokumenty poskytované výrobci a prodejci. Experti poté nastudovali současnou vědeckou literaturu a relevantní, metodologicky správné studie. Výrobci navíc byli požádáni o vědecké zdroje, které by mohly potvrdit reklamní tvrzení o účincích doplňků stravy.

Zvolený metodický postup se opírá o principy medicíny založené na důkazech (Evidence-Based Medicine neboli EBM). Roli hrály rovněž publikace respektovaných odborných společností nebo Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Nezapomínalo se ani na platnou legislativu a nařízení o zdravotních tvrzeních a reklamních sloganech na potravinách a doplňcích stravy.

Analytické testy

Laboratorně byla zjišťována přítomnost a množství následujících složek: vitamínu A, beta karotenu, riboflavinu, niacinu, kyseliny pantothenové, biotinu, vitamínu C, vitamínu D3, vitamínu E, mědi, manganu, selenu, zinku. Ze zjištěného obsahu hydroxyprolinu bylo vypočítáno zastoupení kolagenu.

Vitamín A, beta karoten, riboflavin, vitamín D3, vitamín E, měď, mangan a zinek byly odhalovány pomocí metody ASU L 00.90–22. Vitamín C, niacin a kyselinu pantothenovou laboratoř zkoumala vysokoúčinnou kapalinovou chromatografií. Biotin byl nalezen díky kapalinové chromatografii s hmotnostní spektrometrií. Hydroxyprolin byl zjištěn fotometricky.

Mikrobiologická kvalita

Potenciální stopy nežádoucích mikroorganismů a plísní v přípravcích laboratoř analyzovala pomocí příslušných standardů DIN EN ISO. O bakterie E. Coli a salmonelu se postarala metoda ASU.

Přihlásit