Test cyklistických brašen na nosič 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2023

Úkolem brašny na kolo je pojmout a udržet v suchu a bezpečí nezbytnosti pro výlety v přírodě i cesty po městě. Kvalitní brašna by měla být všeobecně praktická a odolná. Otestovali jsme 12 cyklobrašen určených na nosič. Zajímaly nás vlastnosti brašen v praxi včetně jejich využitelné kapacity. Prověřili jsme také voděodolnost, pevnost, rezistenci vůči korozi či kvalitu provedení. Korozní zkouška potrápila více než třetinu modelů.

Brašny na kolo v testu

  • 12 cyklistických brašen na nosič
  • cenové rozpětí od 850 Kč do 5000 Kč
  • brašny značek Ortlieb, Thule, Vaude, Topeak, Author, Kellys, Force, Arsenal, Rhinowalk, Decathlon/Elops

Cyklistická brašna je ideálním a bezpečným způsobem převážení věcí na kole, který oproti batohu nezatěžuje záda. Brašen na kolo je celá řada typů a velikostí. Nejmenší modely slouží k přepravě nejdůležitějších drobností, velké brašny a jejich sady pojmou výbavu i na několikadenní výpravu.

V testu jsme se zaměřili na větší brašny, které se upevňují na zadní nosič. Konkrétně jsme do výběru zařadili 12 párových cyklobrašen. Nejlevnější brašna na kolo z testu stojí necelých tisíc korun, ta nejdražší pak pět tisíc korun.

Testované brašny na nosič by měly posloužit zejména při větších výletech a vícedenních cyklotrecích. Lze je využít i na dojíždění do práce či jiné kratší cesty, ale vhodnější jsou v tomto případě spíš menší tašky či single verze. V provedení a konstrukci panují nemalé rozdíly. Některé brašny nemají prakticky žádné vnější kapsy, jiné mají více přihrádek než leckterý turistický batoh. Což platí i pro jejich vnitřní členění. Část se zapíná zipem, jiné je třeba srolovat a zajistit přezkou. Nakolik jsou jednotlivé modely dobře navržené a praktické, posoudili odborníci v laboratoři.

Pokud v nadcházející sezóně plánujete cyklistická dobrodružství a vybíráte nové vybavení, náš test vám s nákupem pomůže. Z výsledků se dozvíte, jak si jednotlivé modely vedly v praxi, zda jsou všechny stejně praktické a odolné a jaké mají slabiny. Výběrem toho správného modelu si ušetříte starosti i peníze.

Úspěch se skrývá v jednoduchosti

Jak se při nákupu brašny na kolo trefit do té pravé? Vyplatí se důvěřovat našim nezávislým testům. Místo subjektivní recenze a marketingových frází se dozvíte reálná data a podrobné informace o vlastnostech cyklistických brašen. Díky dTestu zjistíte, zda jde o kvalitní výrobek, či nikoliv. Veškeré naše testy probíhají v odborné laboratoři pod dohledem zkušených expertů.

V praktických zkouškách jsme se zaměřili zejména na práci s brašnou. Zajímalo nás, zda se snadno umísťuje na kolo, jak lehce se otevírají kapsy, jestli jsou útroby dobře přístupné či jak hladce fungují zipy a přezky. Ani vybavení brašen a jeho použitelnost neunikly hodnocení. Při jízdě by cyklista o brašně ideálně neměl vůbec vědět, což jsme nechali posoudit během testovací projížďky.

Co také testujeme

Sportovnímu vybavení se v dTestu věnujeme pravidelně. Otestovali jsme:

Větru, dešti navzdory

Brašny na kolo by měly obstát i v náročných povětrnostních podmínkách a ochránit obsah před namočením. V laboratorním simulovaném dešti jsme nechali brašny půl hodiny moknout a následně jsme hodnotili, zda voda pronikla dovnitř. Odolnost tašek vůči korozi prověřila speciální solná komora. Otestovali jsme i pevnost brašen, a to opět s pomocí laboratorního zařízení, tentokrát simulujícího jízdu po nerovnostech.

V článku se dozvíte, zda jsou všechny brašny voděodolné a pevné. Můžeme prozradit, že problémy odhalila korozní zkouška. Na více než třetině brašen jsme objevili známky bílé i červené koroze, v některých případech dokonce přímo na upevňovacím mechanismu. Což u outdoorového vybavení nelze jen tak prominout.

Zajímavé poznatky přinesla zkouška kvality provedení, při níž odborníci hodnotili použité materiály a celkové zpracování cyklobrašen. Rozhodování, kterou brašnu na kolo si před létem pořídit, vám může ulehčit také náš nákupní průvodce s užitečnými tipy a radami.


Testované výrobky - cyklistické brašny na nosič (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Cyklistické brašny na nosič (12 výrobků)
poslední aktualizace: 27.4.2023


Přihlásit