Test bisfenolů ve výrobcích pro děti 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2023

Najdeme je prakticky na každém rohu. Mohou být součástí plastových výrobků, textilií i obalů přicházejících do kontaktu s potravinami. Jejich stopy je možné nalézt v mnoha živých organismech včetně člověka. Některé z nich jsou zároveň spojovány se závažnými dopady na zdraví. Řeč je o bisfenolech, o jejichž zhoubnosti se mezi odbornou i laickou veřejností mluví stále hlasitěji. Rozbory různých typů produktů pro děti bohužel ukázaly, že výrobci mají hodně co zlepšovat.

Časopis dTest se od svých počátků snaží výrobce motivovat k produkci bezpečného a zdraví neškodného zboží. Zvláště v chemických testech se obvykle nespokojujeme pouze se splněním platných vyhlášek. Testy ve srovnání s normami a homologačními zkouškami leckdy nastavujeme na výrazně přísnější úroveň.

Tento přístup přináší několik pozitiv. Spotřebitelé se mohou informovat o konkrétních skutečných rozdílech mezi výrobky, a to ať už splňují, nebo porušují legislativu. Zodpovědní výrobci získají další podklad pro zkvalitnění svých produktů. Instituce rozhodující o normách dostávají obrázek o reálné situaci na trhu, což může být podnětem ke zvýšení požadovaných kvalitativních standardů.

Obzvlášť velký důraz klademe na chemickou nezávadnost dětského zboží. Z tohoto důvodu jsme spolu s našimi partnery z Belgie, Dánska, Francie, Itálie, Rakouska a Slovinska podrobili chemickým analýzám široké spektrum různých výrobků, z nichž velká část je určena pro nejmenší děti. Rozboru se nevyhnuly dětské punčochové kalhoty, bryndáky, přikrývky a botičky, dále sluneční brýle, kousátka, kojenecké lahve a savičky. Nezapomněli jsme ani na plechovky (konkrétně ty se sladkými nápoji) a konzervy (s kokosovým mlékem, špagetami nebo například rajčaty). Předmětem našeho pátrání byly bisfenoly, které mimo jiné způsobují hormonální a vývojové poruchy. Výsledky nás nepotěšily a napovídají, že současné normy jsou stále příliš benevolentní.



Přihlásit