Test robotických sekaček 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2023

Správná robotická sekačka by měla být schopna takřka bezpracně udržovat váš trávník v úhledném stavu. Náročným laboratorním zkouškám jsme podrobili 15 modelů autonomních zahradníků. Se zkouškami sečení se všechny sekačky popraly obstojně. Rovněž obsluha je ve většině případů hračka. Jeden stroj však propadl ve zkoušce mechanické bezpečnosti.

Další testované robotické sekačky

V naší online databázi na stránce www.dtest.cz/roboticke-sekacky naleznete výsledky robotických sekaček otestovaných před poslední publikací. Testovalo se podle totožného testovacího programu. Výsledky jsou dostupné předplatitelům.

Robotické sekačky jsou inteligentní autonomní pohyblivé stroje, které na podvozku skrývají čepele, jimiž mohou udržovat váš trávník v perfektní kondici. K pohybu vás nepotřebují, najdou si svou vlastní cestu.

Poslední test robotických sekaček jsme vydali již před třemi lety. Přišel proto čas naši webovou databázi obohatit. Testovací program zůstal stejný, roboti tedy sekali trávník, a to jak běžný a udržovaný, tak i zmoklý, hrbolatý, svažitý nebo vysoký.

Správná sekačka by měla být jednoduše obsluhovatelná i lidmi, kteří s těmito přístroji nemají žádné zkušenosti. Také proto jsme hodnotili srozumitelnost, obsažnost a praktičnost návodu k použití. Na celkovém hodnocení se rovněž podílí snadnost instalace nabíjecí stanice i umisťování hraničního kabelu – ten představuje neviditelnou zeď, za kterou se robot nesmí vydat. Známkovali jsme také snadnost nastavení nebo ovládání přes mobilní aplikaci – ta už je dnes běžným standardem i u levnějších modelů. Zkoušelo se i čištění nebo výměna žacích nožů.

Souboj sekaček známých značek

Vzhledem k náročnosti testování, které trvá řadu týdnů, a je tak časově i finančně nákladné, nemůžeme otestovat všechny modely, jež jsou k dostání na trhu. Přesto se snažíme potěšit co možná nejvíce z vás. Do aktuálního testu byly zařazeny modely v ceně od zhruba 15 do více než 50 tisíc korun.

V tabulce najdete vesměs známé značky, které se na poli zahradní techniky pohybují řadu let. Nezapomnělo se proto na výrobce, jako je AL-KO, Black & Decker, Bosch, Gardena, Husqvarna, MTF, Riwall, Stihl nebo Worx. Pokud vám v aktuálním výběru chybí model vaší oblíbené značky, doporučujeme zkontrolovat webovou databázi na www.dtest.cz/roboticke-sekacky. Je možné, že vámi vyhledávaný model byl otestován již v minulosti.

Co v recenzích robotů běžně nenajdete

Vzhledem k tomu, že jsme pro zkoušky zvolili renomovanou akreditovanou laboratoř s dlouholetými zkušenostmi v oblasti zahradní techniky, jsme mohli testy nastavit tak, aby byly pro spotřebitele co možná nejužitečnější. Testy robotických sekaček probíhají paralelně, v jednu dobu. Všechny podléhají totožnému testovacímu programu. Vybrané produkty se nakupují v maloobchodní síti. Výrobci tak o testu nevědí a nemají možnost laboratoř jakkoliv ovlivňovat.

Seká se na reálných trávnících, zkoušky trvají několik týdnů. Nejde nám totiž pouze o okamžitý výsledek, ale i o to, jak trávník vypadá v delším časovém horizontu. Komerční testy obvykle nezahrnují zkoušky, jako je například test mechanické bezpečnosti.

Zajímavosti z testu robotických sekaček

Rozdíly v kapacitách. Zajímavě dopadly výsledky spotřeby elektrické energie a výdrže baterie. V některých ohledech pak zkoušky na první pohled odporovaly logice. Předně je třeba pamatovat si, že velikost samotné sekačky a kapacita baterie spolu vůbec nemusejí souviset. Pokud byste očekávali, že baterie s velkou kapacitou se budou zákonitě déle nabíjet, opět byste byli na omylu.

Splňují, co slibují. Zkoušky sečení byly pochopitelně těmi nejdůležitějšími. Pozitivní je, že byť jsme v dílčích aspektech narazili i na neduhy, souhrnné známky za sečení nás ve všech případech potěšily – rozdávaly se pouze velmi dobré a dobré.


Testované výrobky - robotické sekačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Robotické sekačky (35 výrobků)
poslední aktualizace: 27.4.2023


Přihlásit