Zboží pro děti je zbytečně často oparfémováno

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.4.2023   

Všechny kategorie výrobků určených dětem zahrnují zboží obsahující vonné látky, které mohou vyvolat celoživotní alergii. Dlouhodobě se tomuto problému věnuje dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk a zohledňuje jej ve svých testech.

Parfémové látky nijak nepřispívají k funkčnosti jednotlivých výrobků. Týká se to všeho, například samolepek, bublifuků, modelovacích vosků a plastelín, mazacích gum, laků na nehty, vonných svíček, dětské obuvi (sandálů), skládaček puzzle, gumových hraček, fixů nebo slizu.

Podle řady odborníků může jít o vážný problém. Nejméně 5 % populace má alergii na vonné látky. U dětí a dospívajících se objevuje stále častěji. Nebude-li možné vyvarovat se vonným látkám v běžných spotřebních výrobcích, rozvine se alergická kontaktní dermatitida u stále více lidí. Ta může být nejen nepříjemná a bolestivá, ale může mladým lidem bránit plnit si sny v řadě povolání, jako jsou holič, kadeřnice nebo mechanik. Podle Anne Holm Hansenové, ředitelky organizace Asthma-Allergy Denmark, by se proto výrobci měli vyhýbat přidávání parfémů do zboží určeného dětem.

Na hračkách a dalších výrobcích není obsah látek vždy uveden. Zda se u dítěte objeví alergie, záleží na intenzitě a frekvenci styku s parfémovaným výrobkem, tedy jak moc a jak často je dítě problematické látce vystaveno. Množství vonné složky ani počet různých parfémů ve výrobku spotřebitel nemůže odhadnout. Nejjednodušším řešením je proto vyrábět všechny produkty určené dětem bez vonných látek.

Neexistuje povinnost uvádět všechny složky hraček a dalších dětských výrobků na samotném zboží kromě několika málo výjimek. Zavedení takové povinnosti by pomohlo rodičům vyvarovat se nežádoucích chemikálií při nákupech pro své děti.

Přihlásit