Jak vybrat chlazená hotová jídla

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.3.2023

Ne vždy je čas, nálada či prostor na vaření a v takových situacích se o slovo hlásí chlazené hotové pokrmy, takzvané hotovky. Oproti domácímu vaření šetří zejména čas a starosti, ve srovnání s obědy v restauracích či z donášky jsou levnější. V době rostoucích cen si hotovky do mikrovlnky či trouby mohou najít cestu k vícero konzumentům než doposud.

Nabídka chlazených hotových jídel v supermarketech i menších obchodech s potravinami je široká. Rozšířené jsou pokrmy české kuchyně, jako například svíčková na smetaně, guláš, knedlíky plněné uzeným masem se zelím, řízek s bramborovou kaší či salátem a mnoho dalších. V nabídce je i celá řada mezinárodních jídel, od italské až po asijskou kuchyni. Doplňme, že my jsme testovali lasagne bolognese a kuřecí kung pao s rýží.

Hotovky se prodávají chlazené a jejich trvanlivost je obvykle okolo jednoho až dvou týdnů. Může se však lišit, vždy se držte doby uvedené na obale. Balení většinou obsahuje jednu porci, ale můžete se setkat s většími verzemi, například lasagne se prodávají po porci či ve větší kilogramové variantě.

Rychlý oběd

Kupované hotovky jsou určené k tepelnému ohřevu a následné konzumaci. Jak si je můžete připravit? Způsobů je více a vždy záleží na typu pokrmu. Na výběr máte nejčastěji mikrovlnnou troubu, klasickou troubu, ale třeba také vodní lázeň. Správný postup přípravy najdete v návodu na použití na etiketě.

Jako příklad si vezměme lasagne bolognese, které jsme testovali a v sortimentu hotovek jsou rozšířené. Můžete si je připravit v troubě či mikrovlnce. Doporučujeme přípravu v troubě, která zajistí ideální a rovnoměrné ohřátí, výraznější vůni a především zapečení horní vrstvy bešamelu a sýru.

Obvykle se lasagne zapékají v režimu horního a spodního ohřevu při 200 °C, hotové jsou za zhruba 20 až 30 minut. Doporučení se mohou u jednotlivých výrobců mírně lišit. Do trouby je vkládejte přímo v hliníkové misce, bez fólie a obalu. Pokud nemáte po ruce troubu, typicky například v kanceláři, lze použít mikrovlnku. V ní trvá ohřev většinou kratší dobu, ale výsledek nemusí být stejně dobrý jako z trouby. I do mikrovlnky můžete dát lasagne v hliníkové misce nebo použijte talířek.

Etikety se vyplatí sledovat

Na obalech hotových jídel kromě návodu k použití najdete také složení. Při výběru můžete sledovat obsah hlavních surovin daného pokrmu (například masa, zeleniny či přílohy) a další použité ingredience. V seznamech případně uvidíte i zlepšující přísady. Ideálem je čisté složení bez přídatných látek, ale ne vždy se jich výrobci vyvarují.

Nutriční tabulky poskytují informace o výživových hodnotách hotových jídel. Mějte na paměti, že výživové hodnoty jsou na etiketách hotovek uváděny v přepočtu na 100 g. Jedna porce je ale větší, například u testovaných lasagní to bylo 400 g, u kung pao v závislosti na balení 400 až 450 g. Doporučujeme všímat si zejména obsahu soli, cukru a energie.

Doporučená denní dávka soli činí 5 g a jednou hotovkou si můžete značnou část pomyslného přídělu vyčerpat. Zde bychom poradili upřednostňovat výrobky s nižším obsahem soli. Pokud jde o energii, potřeby každého člověka se přirozeně liší a ovlivňuje je řada faktorů. Dle referenčních hodnot, vycházejících z evropského nařízení č. 1169/2011, přijme dospělý člověk v průměru za den okolo 8400 kJ. Je důležité, aby každý pokrm poskytoval dostatek kalorií, ale při výběru je plusem spíše jejich menší množství. Některé hotovky totiž mohou být poměrně vydatné.

Databáze testovaných výrobků

Kuřecí kung pao (5 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023
Lasagne bolognese (8 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023


Přihlásit