Jak hodnotíme
Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.
- žehlení s napařováním: 20 %
- výdej páry: 5 %
- odolnost vůči zanesení: 40 %
- odolnost žehlicí plochy: 5 %
- obsluha: 30 %
Limity hodnocení
Některá hodnocení mohou být limitována.
Žehlení s napařováním
Laboratorní zkouška probíhala podle ČSN EN 60311 v místnosti se stálou vlhkostí i teplotou. Jako testovací vzorky posloužily 3 druhy textilií: směs polyesteru a bavlny, 100% bavlna a džínovina. Látky byly v laboratoři pomačkány standardizovaným způsobem. Nastavení termostatu žehliček odpovídalo jednotlivým textiliím: u polyesteru střední teplota, u bavlny vysoká teplota a v případě džínoviny maximální teplota. U všech modelů byla aktivní funkce napařování.
Praktické zkoušky žehlení probíhaly s pomocí speciálního ramene, které žehličkami po látce posouvalo (vždy identickým způsobem). Každý přístroj vyžehlil celkem devět pruhů látky (tři od každého materiálu). Účinnost žehlení poté hodnotili tři proškolení experti pomocí šestibodové škály. Jejich hodnocení se nemohlo rozcházet o více než jeden bod – v opačném případě došlo k opětovnému posouzení.
Výdej páry
Intenzita napařování a intenzita úniku vody byly měřeny podle ČSN EN 60311. Výdej páry jsme testovali při střední a maximální teplotě. U modelů bez nastavitelného termostatu pak ve výchozím nastavení. Pracovníci v laboratoři nejprve jednotlivé výrobky naplnili vodou, zvážili a poté začali s napařováním. Na konci zkoušky žehličky převážili a pomocí principu váhového rozdílu zjišťovali množství odpařené vody. Hodnotí se výdej páry v gramech za minutu.
Odolnost vůči zanesení
Laboratorní zkouška probíhala podle ČSN EN 60311. Po dobu 252 hodin byly žehličky uchyceny do speciálních automatických ramen, která s nimi zcela identicky manipulovala. Teplotu i napařování jsme nastavili na maximum. Žehličky a parní generátory následně absolvovaly velké množství žehlicích i napařovacích cyklů (odpovídajících dvěma letům běžného používání), během kterých byla přístrojům automaticky doplňována odpařená voda.
Ve 12hodinových intervalech laboranti u všech modelů pravidelně zjišťovali, kolik odpařily vody, jestli u nich nedochází k úniku vody a zda jsou plně funkční. K čištění docházelo vždy, pokud se rozsvítila čisticí kontrolka nebo poklesla produkce páry pod stanovený limit (5 g/min pro žehličky a 20 g/min pro parní stanice).
K předčasnému ukončení zátěžového testu mohlo dojít z následujících důvodů:
- zaznamenání jakékoliv technické závady (např. přestala hřát žehlicí plocha),
- pokles produkce páry pod stanovený limit (5 g/min pro žehličky a 20 g/min pro parní stanice) během dvou po sobě jdoucích 12hodinových cyklů,
- pokles produkce páry pod stanovený limit (5 g/min pro žehličky a 20 g/min pro parní stanice) v cyklu následujícím po čištění,
- při úniku vody větším než 10 % z celkové spotřeby vody.
Odolnost žehlicí plochy
Zkouška se prováděla až poté, co přístroje prošly testem odolnosti proti zanesení. Použity byly tři materiály rozdílné hrubosti: suchá a mokrá houbička na nádobí a drátěnka. Stopy poškrábání žehlicí desky následně hodnotili laboranti, kteří je známkovali na šestibodové škále.
Obsluha
Na hodnocení snadnosti obsluhy napařovacích žehliček a parních generátorů se podílel panel tří odborníků. Posuzovali návody k použití, měřili dobu nutnou pro zahřátí a produkci páry, zkoumali provedení a umístění ovládacích prvků a kontrolek a také jednoduchost doplňování a vylévání vody. Dále prověřovali manipulaci s elektrickým kabelem (u generátorů i s parní hadicí), práci s žehličkou a komfort žehlení (úchop, tvar, skluz), rizika popálení, náročnost čištění a odvápňování a v neposlední řadě také možnosti skladování.