Chemie v holicích pěnách a gelech

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.3.2023   

Dvě třetiny pěn nebo gelů na holení v dánském testu obsahovaly chemikálie škodlivé pro zdraví i přírodu.

Spotřebitelská organizace Frbrugerrådet Tænk testovala 34 pěnových a gelových výrobků na holení určených pro ženy i muže. Zakoupeny byly v dánských e-shopech. Šlo o produkty značek 365 Minirisk, Avivir, Australian Bodycare, Änglamark, Barberklingen, Bic, Biotherm, Blot, Bulldog, Cien, Clinique, Coop, Gillette, Jack Black, Lavera, Lovena, Matas, Nivea, Proraso, Rema1000, Recipe for men, Rituals, ShaveSafe, Tabac Original, Vichy, Weleda a Xtra. Cílem bylo zjistit, zda tento typ výrobků obsahuje nežádoucí látky, například alergeny, hormonální disruptory nebo složky znečišťující životní prostředí. Pěna a gel na holení přichází do těsného kontaktu s (narušenou) pokožkou, proto by se v nich takové látky neměly vyskytovat.

11 produktů neobsahovalo škodlivé chemikálie. Téměř polovina z těchto bezpečných výrobků měla certifikované označení Nordic Ecolabel nebo Asthma-Allergy.

Osm pěn a gelů získalo nejnižší chemické hodnocení kvůli přítomnosti nežádoucích látek, například BHT, parabenů a parfémové látky benzyl salicylátu. Ve dvou vzorcích byl alergenní konzervant methylisothiazolinone, který je silně alergenní a škodí přírodě, nebo alergenní glyoxal, který může poškozovat i genetickou informaci. Jednotlivé látky nebo výrobky neohrožují organismus samy o sobě, ale v běžném životě člověk přichází do styku se škodlivými chemikáliemi z různých zdrojů a nebezpečný může pak být koktejlový efekt, vznikající při nahromadění těchto vlivů.

Do testu bylo zařazeno 10 výrobků označených jako „na citlivou pleť“, „utra sensitive“ nebo „nedráždí“. Taková tvrzení lze interpretovat tak, že jde o jemnější a šetrnější produkty bez škodlivých chemikálií. Test ovšem odhalil, že tomu tak není. Všech 10 vzorků obsahovalo vonné látky nebo rostlinné složky, které mohou vyvolat alergické reakce.

Původní článek a výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Přihlásit