Uspořádání a atmosféra obchodu ovlivňují, kolik utratíme

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.2.2023   

V obchodě by se každý měl cítit příjemně. Vybavení, umístění zboží nebo pohyb ostatních zákazníků proto musí být promyšlené. K dobrému pocitu přispívá hudba, osvětlení, vůně.

Platí to pro prodejny s jakýmkoliv zbožím, nikoliv pouze s potravinami. Emelie Brandt, odbornice v oboru vizuálního mechandisingu, pro švédskou spotřebitelskou organizaci Råd & Rön shrnula základy strategie samoobslužného prodeje, které lákají zákazníky a zvyšují zisky prodejců.

Uspořádání prodejny spotřebitele vede určitým směrem a podle promyšlené logiky. Předpokládá se, že většinu lidí tvoří praváci, proto je důležité, kde zatočí při pohybu obchodem doleva nebo doprava, a to tak, aby mohli vybírat zboží pravou rukou. V prodejně jsou místa, kam chodí méně zákazníků, a oblasti, kterými projde skoro každý. Po analýze zákaznických toků se proto pracuje na přilákání klientů i tam, kam dříve zabrousil málokdo.

Nejvyhledávanější zboží, v potravinových obchodech například mléko, bývá v zadní části obchodu, aby cestou k němu zákazník prošel kolem všeho ostatního a mohl se rozhodnout koupit i něco jiného. Tento princip platí i u spotřebního zboží. „Každé odvětví má své mléko,“ říká Emelie Brandt.

U pokladen jsou umístěna drobnější lákadla. Ve srovnání s nákupem v košíku nejsou drahá, při čekání ve frontě jsou stále na očích a mnoho zákazníků si je přidá k nákupu. Je to okamžik, kdy prošli celým obchodem, v duchu otevřeli svou peněženku a připravují se na placení. Není problém přibrat něco navíc, ale musí to mít správnou cenu. Peněženku dalších pár korun nezatíží, ale čím více spotřebitelů se tak rozhodne, tím více se zvýší obrat prodejce.

Umístění produktu ovlivňuje jeho hodnotu v očích zákazníka. Nic kromě bot nesmí být přímo na podlaze, základní a nejdůležitější je ve výši očí. Na výše umístěné zboží vidíte už zdálky. Za základní a nejdůležitější lze považovat například zimní bundu, zatímco šály, čepice nebo rukavice ji pouze doplňují.

Osvětlení patří k nejsilnějším nástrojům. V temném obchodě se zákazník necítí uvolněně nebo v bezpečí, ovšem velmi silné světlo může být také nepříjemné. Správné osvětlení je důležité pro posílení image značky, vytvoření atmosféry a umocnění zážitku. Světlo a barvy přitahují pozornost a dotvářejí celkový dojem. Bodové světlo zaměřené na konkrétní místo přiměje spotřebitele, aby si jej všiml. V severských zemích se pracuje s teplým světlem, zejména v zimě, zatímco na jihu Evropy spíše s chladnějšími tóny, hlavně v teplých měsících.

Přihlásit