Samsungy řady S23: Vysoká cena za skok vpřed

Vydáno: 27.2.2023   

Nekonečná tahanice o titul nejlepšího smartphonu na trhu má nové účastníky. Samsung uvedl na trh řadu Galaxy S23. Telefony se alespoň zvenčí velmi podobají předchozí generaci této modelové řady. Svěřili jsme je tedy naší laboratoři, abychom zjistili, k jakým změnám došlo uvnitř.

Není zrovna překvapením, když v současnosti výrobce telefonů představí nový top model, který lze navzdory pompézní prezentaci při představení charakterizovat jen jako drobný upgrade oproti předchozí generaci. Podobný dojem mohlo v leckom zanechat také představení Samsungů Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra. Design novinek se od předchůdců liší minimálně a člověk by podle něj rozhodně neřekl, že právě tyto modely skrývají několik skutečně působivých novinek.

Výbava nových Samsungů asi nikoho nepřekvapí. Specifikace hovoří o displejích, fotoaparátech a vnitřnostech zcela na úrovni toho nejlepšího, co aktuálně lze pořídit. Novinkám nechybí podpora nejnovějších standardů bezdrátové konektivity. Telefony jsou jako nové dodávané s operačním systémem Android 13, pro který výrobce slibuje čtyři roky aktualizací zabezpečení a funkcí. Součástí S23 Ultra je také dědictví mrtvé řady telefonů Galaxy Note – stylus S Pen. Výše uvedené samozřejmě něco stojí. Levnější Samsung Galaxy S23 začíná na 23 000 Kč, S23+ startuje na téměř 30 000 Kč a top model S23 Ultra je k dostání od 35 000 Kč.

Konečně v první lize

řada Samsung Galaxy S23

Největší změnou oproti generaci S22 je procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, zejména pak jeho samotná přítomnost v telefonech. Samsung v minulosti top modely s procesory Snapdragon dodával jen na některé trhy. V Evropě prodával stejně pojmenované výrobky s vlastními procesory Exynos. Ty ze srovnání se stejně pojmenovanými modely prodávanými za oceánem obvykle odcházely poraženy. V roce 2021 jsme například nechali ve stejné laboratoři a podle stejných pravidel otestovat top modely Samsung v provedeních pro EU a USA. U evropských variant jsme tehdy změřili výrazně kratší výdrž baterie a nižší výpočetní výkon.

Letos Samsung konečně i telefony pro EU začal dodávat s procesory Qualcomm Snapdragon. Jak se tato změna mezigeneračně projevila na výsledcích našeho testování? Všechny tři modely mají oproti svým předchůdcům výrazně vyšší výkon a zároveň delší výdrž baterie. Zejména ve zkouškách výdrže se řadě S23 dařilo. Rozdíl mezi provozní dobou modelů S22 Ultra a S23 Ultra činil 11 hodin, s nižším jasem (300 nitů) pak skoro 14 hodin. Modely S23 a S23+ na tom byly ve srovnání se svými předchůdci podobně. Na základě laboratorního šetření tedy můžeme s klidem říct, že pokud někdo hledá mobil s výkonným hardwarem a dlouhou výdrží baterie, nemusí tentokrát vybírat jen mezi iPhony.

Kdo se potmě neztratí

Další avizovanou velkou změnou, zejména v případě modelu S23 Ultra, měly být fotoaparáty. Výrobce osadil zadní stranu své vlajkové lodi čtveřicí objektivů – dvěma teleobjektivy, jednou ultraširokou optikou a hlavním snímačem s rozlišením 200 megapixelů.

srovnání mobilních telefonů při focení v noci Detail jedné z fotografovaných nočních scén. Jak si jednotlivé telefony poradily s ostrým světlem lampy? Vlevo nahoře Apple iPhone 14 Pro Max, vpravo nahoře Google Pixel 7 Pro, vlevo dole Samsung Galaxy S22 Ultra, vpravo dole Samsung Galaxy S23 Ultra

Naše laboratorní zkoušky ukázaly, že Samsung svým tvrzením dostál a S23 Ultra skutečně v oblasti mobilní fotografie patří k tomu nejlepšímu, co si v současnosti lze pořídit.

Jak se ale fotoaparátu telefonu daří v noci? Samsung nočním fotografiím věnuje podstatnou část své reklamy. Zadali jsme tedy naší laboratoři speciální test, ve kterém jsme v horších světelných podmínkách postavili proti sobě Samsung S23 Ultra, Samsung S22 Ultra, Apple iPhone 14 Pro Max a Google Pixel 7 Pro. Specialisté fotili venkovní scény i portréty. Vyzkoušeli schopnosti hlavních i předních kamer. A otestovali také natáčení videa.

V poslední jmenované disciplíně se dařilo nejlépe Google Pixelu. Video bylo dost světlé a až na mírnou zrnitost nemělo chybu. iPhone si při focení prostranství lépe poradil s ostrými světly, S23 Ultra naopak lépe pochytal temnější objekty v pozadí. Souboj o nejlepší noční portrét hlavní kamerou skončil nerozhodně mezi iPhonem a Pixelem. Snímek prvního telefonu byl plný detailů, druhý přístroj měl zase vyváženější barvy. Přední kamerou potom nejlepší portrét pořídil Samsung Galaxy S23 Ultra. Celkově nelze říct, že by si některý z telefonů vedl nejlépe. Pokud si některý z výše uvedených přístrojů pořídíte, jeho fotoaparát si jistě s horšími světelnými podmínkami poradí.

Databáze testovaných výrobků

Mobily a smartphony (316 výrobků)
poslední aktualizace: 22.2.2023

Přihlásit