Není zrovna překvapením, když v současnosti výrobce telefonů představí nový top model, který lze navzdory pompézní prezentaci při představení charakterizovat jen jako drobný upgrade oproti předchozí generaci. Podobný dojem mohlo v leckom zanechat také představení Samsungů Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra. Design novinek se od předchůdců liší minimálně a člověk by podle něj rozhodně neřekl, že právě tyto modely skrývají několik skutečně působivých novinek.
Výbava nových Samsungů asi nikoho nepřekvapí. Specifikace hovoří o displejích, fotoaparátech a vnitřnostech zcela na úrovni toho nejlepšího, co aktuálně lze pořídit. Novinkám nechybí podpora nejnovějších standardů bezdrátové konektivity. Telefony jsou jako nové dodávané s operačním systémem Android 13, pro který výrobce slibuje čtyři roky aktualizací zabezpečení a funkcí. Součástí S23 Ultra je také dědictví mrtvé řady telefonů Galaxy Note – stylus S Pen. Výše uvedené samozřejmě něco stojí. Levnější Samsung Galaxy S23 začíná na 23 000 Kč, S23+ startuje na téměř 30 000 Kč a top model S23 Ultra je k dostání od 35 000 Kč.
Konečně v první lize
Největší změnou oproti generaci S22 je procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, zejména pak jeho samotná přítomnost v telefonech. Samsung v minulosti top modely s procesory Snapdragon dodával jen na některé trhy. V Evropě prodával stejně pojmenované výrobky s vlastními procesory Exynos. Ty ze srovnání se stejně pojmenovanými modely prodávanými za oceánem obvykle odcházely poraženy. V roce 2021 jsme například nechali ve stejné laboratoři a podle stejných pravidel otestovat top modely Samsung v provedeních pro EU a USA. U evropských variant jsme tehdy změřili výrazně kratší výdrž baterie a nižší výpočetní výkon.
Letos Samsung konečně i telefony pro EU začal dodávat s procesory Qualcomm Snapdragon. Jak se tato změna mezigeneračně projevila na výsledcích našeho testování? Všechny tři modely mají oproti svým předchůdcům výrazně vyšší výkon a zároveň delší výdrž baterie. Zejména ve zkouškách výdrže se řadě S23 dařilo. Rozdíl mezi provozní dobou modelů S22 Ultra a S23 Ultra činil 11 hodin, s nižším jasem (300 nitů) pak skoro 14 hodin. Modely S23 a S23+ na tom byly ve srovnání se svými předchůdci podobně. Na základě laboratorního šetření tedy můžeme s klidem říct, že pokud někdo hledá mobil s výkonným hardwarem a dlouhou výdrží baterie, nemusí tentokrát vybírat jen mezi iPhony.
Kdo se potmě neztratí
Další avizovanou velkou změnou, zejména v případě modelu S23 Ultra, měly být fotoaparáty. Výrobce osadil zadní stranu své vlajkové lodi čtveřicí objektivů – dvěma teleobjektivy, jednou ultraširokou optikou a hlavním snímačem s rozlišením 200 megapixelů.
Naše laboratorní zkoušky ukázaly, že Samsung svým tvrzením dostál a S23 Ultra skutečně v oblasti mobilní fotografie patří k tomu nejlepšímu, co si v současnosti lze pořídit.
Jak se ale fotoaparátu telefonu daří v noci? Samsung nočním fotografiím věnuje podstatnou část své reklamy. Zadali jsme tedy naší laboratoři speciální test, ve kterém jsme v horších světelných podmínkách postavili proti sobě Samsung S23 Ultra, Samsung S22 Ultra, Apple iPhone 14 Pro Max a Google Pixel 7 Pro. Specialisté fotili venkovní scény i portréty. Vyzkoušeli schopnosti hlavních i předních kamer. A otestovali také natáčení videa.
V poslední jmenované disciplíně se dařilo nejlépe Google Pixelu. Video bylo dost světlé a až na mírnou zrnitost nemělo chybu. iPhone si při focení prostranství lépe poradil s ostrými světly, S23 Ultra naopak lépe pochytal temnější objekty v pozadí. Souboj o nejlepší noční portrét hlavní kamerou skončil nerozhodně mezi iPhonem a Pixelem. Snímek prvního telefonu byl plný detailů, druhý přístroj měl zase vyváženější barvy. Přední kamerou potom nejlepší portrét pořídil Samsung Galaxy S23 Ultra. Celkově nelze říct, že by si některý z telefonů vedl nejlépe. Pokud si některý z výše uvedených přístrojů pořídíte, jeho fotoaparát si jistě s horšími světelnými podmínkami poradí.