Rtuť je v konzervách s tuňákem běžná

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.2.2023   

Tuňák v konzervě je dobrým zdrojem bílkovin a esenciálních omega-3 mastných kyselin, ale může obsahovat nežádoucí množství rtuti, upozornila americká spotřebitelská organizace. Rtuť může ohrozit zejména děti, dospívající a plod v těle matky.

Třetina Američanů konzumuje konzervovaného tuňáka nejméně dvakrát měsíčně a desetina si jej dopřeje jednou týdně, ukázal průzkum organizace Consumer Reports. Ovšem tuňák stejně jako řada dalších ryb může obsahovat rtuť. Rtuť je známý neurotoxin. Škodí vývoji plodu v těle matky i dětského organismu po narození a může způsobovat neurologické problémy také u dospělých. Proto američtí kolegové testovali na obsah rtuti tuňákové konzervy pěti nejoblíbenějších značek – Bumble Bee, Chicken of the Sea, StarKist, Safe Catch a Wild Planet.

Do testu bylo zařazeno celkem 30 vzorků 10 produktů s obsahem různých druhů tuňáka. Tuňák křídlatý obsahoval v průměru třikrát více rtuti, a to bez ohledu na značku, než tuňák žlutoploutvý nebo tuňák pruhovaný a u některých značek byl tento rozdíl podstatně větší než u jiných. Podle výsledků mohou dospělé osoby kromě těhotných žen bez obav konzumovat jednu konzervu z tuňáka žlutoploutvého nebo tuňáka pruhovaného týdně (140 g) za předpokladu, že nekonzumují jiné ryby. Ani to však neplatí pro všechny testované značky, což je velmi znepokojivá zpráva.

Žádný z výrobců chybu neuznal. Odvolávali se na normy určené FDA nebo na nutnost kompromisu a tvrdili, že přínosy konzumace ryb a mořských plodů převažují nad obavami z obsahu rtuti. Hlavním problémem je však znečištění moří a oceánů, jakkoliv není všude na Zemi stejné. Dobrou zprávou je, že hladina rtuti naměřená v rámci testu u čtyř z pěti značek byla nižší než průměrné hladiny naměřené FDA v letech 1990 až 2010. 

Těhotné ženy by se měly konzervovanému tuňáku vyhýbat. Omega-3 mastné kyseliny lze získat z jiných mořských plodů s nízkým obsahem rtuti, jako jsou ústřice, losos či sardinky, nebo z jiných potravin včetně vajec, lněných semínek, vlašských ořechů a sójového oleje. Mezi ryby s velmi vysokým obsahem rtuti patří tuňák velkooký (který se někdy používá v suši), královská makrela, červenice obecná, žralok a mečoun – děti, dospívající a těhotné ženy by je neměli konzumovat vůbec.

Přihlásit