Zvířata také trpí zimou

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.2.2023   

Chovatele zvířat a majitelé domácích mazlíčků jim musí zajistit vhodné životní podmínky také při velmi nízkých teplotách, a to i ve venkovních výbězích či na pastvinách, připomněla Státní veterinární správa (SVS).

Tato nutnost se promítla také do práce SVS, jejíž inspektoři se v mrazivých dnech soustředili při kontrolách na zjištění, zda chovatelé správně pečují o dostatečné napájení, vhodné krmení a přiměřenou ochranu před mrazem. Například při nízkých teplotách může docházet k nežádoucímu zamrzání napájecí vody.

Vhodná ochrana před nepřízní počasí je důležitá pro všechna zvířata. Mrazivé počasí má však největší dopad na mláďata. Problém se vztahuje na hospodářské chovy i domácí mazlíčky. Například slepicím mohou omrzat hřebínky, psi se mohou nachladit, koně, které obvykle nebývají venku, se musí dekovat. Při návratu z venčení psa nebo kočky je nutné zvířeti řádně očistit a omýt tlapky, především tam, kde se solí chodníky. Je třeba, aby domácí zvíře řádně oschlo, čímž se srsti navrátí správné izolační vlastnosti.

Důležité je přizpůsobit krmení, protože při nízkých teplotách potřebují zvířata více energie, a pravidelně větrat. Stejně jako lidé snášejí zvířata lépe suchou zimu než vlhkou.


Přihlásit