Test sporáků se sklokeramickou deskou 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2023

Do laboratoře jsme poslali osm volně stojících sporáků se sklokeramickou varnou deskou. Zajímaly nás vlastnosti ploten a trub, ale nechyběly ani zkoušky obsluhy, spotřeby, bezpečnosti a hlučnosti. Testy ukázaly, že tyto sporáky mají řadu slabin a zaostávají za samostatnými vestavnými troubami či indukčními varnými deskami. Většina si vysloužila dostatečné hodnocení a trápily ji problémy napříč téměř všemi prověřovanými disciplínami.

K pořízení sporáku může spotřebitele motivovat fakt, že spojuje dva přístroje v jednom, a není tak třeba kupovat každý zvlášť. Volně stojící sporáky v mnoha případech kladou menší nároky na umístění, neboť jejich instalace nevyžaduje takové zásahy do kuchyňské linky jako u vestavných spotřebičů. Při nákupu můžete vybírat z plynových sporáků nebo elektrických sporáků se sklokeramickou nebo indukční varnou deskou.

Před dvěma lety jsme otestovali indukční sporáky (dTest 1/2021) a nyní přišla řada na ty se sklokeramickou deskou. Náš testovací program kombinuje zkoušky varné desky a trouby, které používáme, když testujeme tyto přístroje samostatně. Můžete si díky tomu udělat obrázek o tom, jak obstojí sporáky ve srovnání s dříve otestovanými vestavnými troubami či třeba indukčními deskami.

Sporáky v testu

Výsledky všech testů elektrických sporáků najdete v naší databázi.

Jak vybrat sporák

Do výběru jsme zařadili osm sklokeramických sporáků s cenou od osmi a půl tisíce do 15 tisíc korun. Jsou o něco levnější než modely s indukčními plotnami, jejichž cena se v našem posledním testu pohybovala od 13 do 18 tisíc korun.

Díky výsledkům testů zjistíte, zda se vyplatí pořídit sklokeramický či indukční sporák. Dozvíte se, jak si sporáky vedly v praxi, zda jsou dostatečně výkonné a spolehlivé a jaké mají slabiny. Správným výběrem ušetříte peníze i starosti.

Našim nezávislým testům můžete důvěřovat. Místo subjektivní recenze sporáku či marketingových frází se dozvíte reálná data a podrobné informace o výkonech spotřebičů. Veškeré naše testy probíhají v odborné laboratoři pod dohledem zkušených expertů. Užitečné rady najdete také v našem nákupním průvodci.

Test odhalil řadu problémů

Prověřili jsme, jak jsou sporáky výkonné a jak dobře plní své funkce. Laboratoř prováděla technické zkoušky zaměřené na základní vlastnosti ploten i trub, ale nechyběly ani praktické zkoušky vaření a pečení.

Co také testujeme

S výběrem vhodného vybavení do kuchyně vám pomůže dTest. Otestovali jsme:

Testovali jsme rychlost a spolehlivost varných desek, schopnost rovnoměrně ohřívat, kontrolovat teplotu a také smažit palačinky či hranolky. U trub jsme posuzovali rychlost předehřívání, přesnost nastavení a stabilitu teploty, efektivitu grilu a následně také pečení dortového korpusu, koláčků či kuřete.

Výsledky jsou opravdu zajímavé. Testy ukázaly, že sporáky se sklokeramickou deskou mají řadu slabin. Trápily je problémy napříč téměř všemi disciplínami. Většinu modelů nemůžeme bez výhrad doporučit. Důležité poznatky přinesla zkouška bezpečnosti, která odhalila příliš horké povrchy při vaření, o něž byste se mohli popálit. Dalším neduhem byla u některých sporáků příliš vysoká spotřeba elektřiny v pohotovostním režimu či provozu.


Databáze testovaných výrobků

Sporáky (15 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2023


Přihlásit