Test PC monitorů 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2023

Jako v ostatních segmentech trhu s elektronikou i v případě monitorů výrobci rádi prezentují hi-end produkty plné nejnovějších technologií a trendů. Co když ale spotřebitel není náročný a loví v nižších cenových hladinách? Otestovali jsme 22 PC monitorů s úhlopříčkou 24 a 27 palců pro méně náročné uživatele.

Hledáte kvalitní monitor za rozumné peníze? Váháte, zda zvolit LG, Samsung, či displej jiného výrobce? Pomůžeme vám s výběrem. Otestovali jsme monitory pro méně náročné uživatele s úhlopříčkami 24 a 27 palců.

(Ne)kvalita obrazu

I když jsme se v testu zaměřili na přístroje pro kancelářskou práci a méně náročnou zábavu, v rámci realistických očekávání jsme jim při zkouškách nedali nic zadarmo. Naše specializovaná laboratoř pomocí měřících přístrojů měřila jas, kontrast, stejnoměrnost barev, pozorovací úhly nebo odrazivost. Monitory se také předvedly před publikem. Sledovali jsme kvalitu zobrazení statického obsahu i videa. Můžeme prozradit, že některé monitory měly problémy zejména s druhým jmenovaným druhem obsahu.

Monitory „pod lupou“

  • LCD monitory pro méně náročné uživatele
  • úhlopříčka 24 a 27 palců
  • Samsung, Dell, BenQ, Philips, LG, Acer, Lenovo a další
  • zkoušky kvality obrazu, jednoduchosti obsluhy i spotřeby elektřiny

Návodu netřeba

I když je kvalita přiložené dokumentace jednou z věcí, kterých si na monitorech všímáme, rádi konstatujeme, že obsluha většiny monitorů je relativně jednoduchá. V této skupině zkoušek jsme narazili spíše na dílčí nedostatky. Několik výrobků například hází uživatelům klacky pod nohy (ať už hloupým umístěním tlačítek, nebo špatným zpracováním menu) při pokusech o nastavení. Jiné monitory nepůsobí nejlepším dojmem kvůli kvalitě sestavení a užitých materiálů. A jednomu testovanému výrobku skóre zrovna nezlepšilo, že se ze stand-by režimu probouzel téměř 8 sekund.

Kolik stojí provoz monitoru?

V našem testu se dozvíte, kolik můžete ušetřit výběrem úspornějšího monitoru. Provozním nákladům elektrozařízení se věnujeme pravidelně. PC monitory nejsou výjimkou. Přesným laboratorním měřením získáváme hodnoty spotřeby v provozu, v pohotovostním režimu i ve vypnutém stavu. Z těchto hodnot následně na základě předem stanoveného modelu používání počítáme roční spotřebu a z ní vyplývající provozní náklady. A mnohdy se nestačíme divit. Například rozdíl mezi ročními náklady na provoz „nejhladovějšího“ a nejúspornějšího monitoru v testu činí 108 korun.

Monitory v rukou expertů

Naše testy jsou víc než recenze. Testované výrobky nám nikdy neposkytují výrobci. Nakupujeme tak jako běžní spotřebitelé. Všechny produkty testujeme v akreditovaných laboratořích a hodnocení vypočítáváme ze zaznamenaných dat, případně z kvantifikovaných hodnocení. Přečtěte si více o tom, jak pracujeme a jak testujeme monitory.


Monitory s úhlopříčkou 24 palců (porovnat)

Monitory s úhlopříčkou 27 palců (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

PC monitory (42 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2023


Přihlásit