Na úvod se hodí vysvětlit, jaký je rozdíl mezi klasickou a horkovzdušnou fritézou. Fritovací hrnec, lidově zvaný friťák, smaží pokrmy v horké olejové lázni. Suroviny se fritují v koši zcela ponořeném v oleji. Horkovzdušné přístroje využívají žhavý vzduch proudící uvnitř fritovací nádoby. V podstatě fungují obdobně jako horkovzdušné trouby, ale v menší a jinak konstruované komoře. V tomto případě stačí k potravinám přidat malé množství oleje, většinou se uvádí jedna lžíce na kilogram surovin.
Fritézy v testu
- 22 horkovzdušných fritéz
- cenové rozpětí od 900 do 11 000 Kč
- oblíbené značky jako Philips, Tefal, Electrolux, Domo, Lidl, Sencor a další
- zástupci českých výrobců jako Eta, Remoska, Tesla, Concept
Olej je důležitý, neboť zajistí, že výsledná chuť a textura budou odpovídat smaženému jídlu. Důležitou roli zde hraje také chemický proces známý jako Maillardova reakce. Ta probíhá při teplotách nad 150 °C, tedy například při pečení, smažení či grilování, a dodává pokrmům charakteristické zlatavé až hnědé zbarvení, chuť a vůni.
Smažení je rychlé a v mnoha domácnostech oblíbené, obecně ale patří k zdravotně nejméně vhodným tepelným úpravám potravin. Zejména smažení na oleji nebo v klasické fritéze je nutričně nevýhodné, protože zvyšuje obsah oleje. Horkovzdušné fritézy vás před riziky zcela neochrání, ale přece jen představují o něco zdravější způsob smažení.
Jaká je nejlepší horkovzdušná fritéza?
Do testu jsme zařadili 22 horkovzdušných fritéz v cenovém rozpětí od 900 až do téměř 11 tisíc korun. Jednotlivé modely se liší designem – některé mají oválný tvar připomínající vajíčko, jiné jsou hranaté a narazit můžete také na přístroje vypadající jako miniaturní trouba s průhlednými dvířky.
Fritovací nádoba má nejčastěji podobu výsuvného koše, přihrádky či hluboké pánve z nepřilnavého materiálu. Je důležité vědět, že v jejím objemu panují značné rozdíly. Maximální kapacita námi testovaných fritéz se pohybovala od necelých 370 až po 1670 gramů mražených hranolků.
Láká vás představa o něco zdravějšího smažení a vybíráte horkovzdušnou fritézu? Náš test vám s nákupem pomůže. Z výsledků se dozvíte, jak si jednotlivé modely vedly v praxi, zda jsou všechny stejně schopné a jaké mají slabiny. Prozradíme, která fritéza připraví nejlepší hranolky či kuřecí paličky. Dočtete se, jak jsou jednotlivé horkovzdušné fritézy náročné na spotřebu elektřiny a kolik vás smažení bude stát korun.
Fritézy pečlivě prověřujeme
Jak se při nákupu nespálit a ušetřit peníze výběrem té nejlepší horkovzdušné fritézy? Vyplatí se důvěřovat našim nezávislým testům. Recenzí fritéz je plný internet, stejně jako marketingových frází a slibů výrobců. Od nás se však dozvíte reálná data a podrobné informace o výkonech fritéz. Díky dTestu zjistíte, zda jde o kvalitní přístroj, či nikoliv. Veškeré naše testy probíhají v odborné laboratoři pod dohledem zkušených expertů. Výběrem toho správného modelu ušetříte peníze i starosti.
Co také testujeme
Kuchyňskému vybavení se v dTestu věnujeme pravidelně. Otestovali jsme:
- fritézy,
- vestavné trouby,
- mikrovlnné trouby,
- pánve,
- tlakové hrnce,
- a celou řadu kuchyňských spotřebičů, které najdete zde.
Největší váhu na celkovém hodnocení mají praktické testy fritování. V laboratoři při nich necháváme smažit bramborové hranolky, kuřecí paličky a jarní závitky. Nově horkovzdušné fritézy vyrábějí také slaný koláč známý jako quiche lorraine a čokoládový dort. U všech pokrmů hodnotíme délku přípravy a senzorické vlastnosti, jako je chuť, zbarvení, textura a celkový dojem.
Rozhodování, kterou horkovzdušnou fritézu si do kuchyně pořídit, vám ulehčí také výsledky zkoušek obsluhy, kvality provedení či spotřeby elektřiny. I zde totiž panují mezi jednotlivými modely rozdíly. Než se pustíte do vybírání, nezapomeňte si přečíst našeho nákupního průvodce s užitečnými tipy a radami.