Test letních pneumatik 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2023

Stále většímu množství lidí už nestačí se jen jakýmkoliv způsobem dostat z bodu A do bodu B. Cesta by měla být bezpečná a finančně dostupná, ale také pohodlná a svižná. V posledních letech pak stále většímu počtu lidí záleží i na tom, aby co nejméně škodila přírodě. Nový testovací program pneumatik tyto nároky spotřebitelů reflektuje. Přinášíme výsledky dosud největšího testu letního obutí, ve kterém jsme zkouškám podrobili hned 47 modelů velikosti 205/55 R16.

Od 1. dubna se můžete bez obav z pokuty po českých silnicích prohánět na letních pneumatikách. Tedy pochopitelně v případě, že obutí vašeho vozu má předepsanou hloubku dezénu. Připomeňme, že letní guma musí mít dezénové drážky hluboké minimálně 1,6 milimetru. Jde o hraniční hodnotu, kdy jsou pneumatiky už značně sjeté, což se může projevit na jízdních vlastnostech. Doporučujeme proto přezout automobil dříve.

Testy letních pneumatik jsou tradiční součástí březnových vydání našeho časopisu. Zároveň patří k nejstabilnějším testům. V letošním roce společně s ADAC slavíme jubileum – první testy pneu byly provedeny před rovnými 50 lety. A protože se nároky motoristů postupem času mění a zvyšují, nastala ta správná chvíle pro vylepšení testovacího programu. Jako první jsme inovované proceduře podrobili vůbec nejrozšířenější rozměr určený zejména pro nižší střední třídu vozů. V tabulce naleznete výsledky 47 modelů kategorie 205/55 R16.

Pozměněný testovací program prošel spíše evoluční, nikoliv revoluční změnou. Zkoušky, které se v minulosti osvědčily, jsou takřka netknuté. Nejdůležitější částí testu tak stále zůstávají jízdní vlastnosti na mokré i suché vozovce. Zkoušky probíhaly totožně jako v dřívějších testech. Z tabulky stejně jako v minulosti rovněž vyčtete celkovou životnost pneumatik, výsledky testu hlučnosti a (s jistými úpravami) také vliv pneu na spotřebu pohonných hmot.

Novinkou jsou zkoušky, které se zaměřují na dopad pneumatik na životní prostředí. Zjišťovala se míra odírání gum a také udržitelnost jejich produkce. Podrobný popis jednotlivých zkoušek je volně přístupný na našem webu.

Souboj pneu velkých i neznámých značek

Vzhledem k tomu, že jsme se tentokrát zaměřili na jediný rozměr a zároveň dosud největší počet otestovaných modelů, jsme si mohli dovolat vyzkoušet i značky, na které v testech pneumatik nejste příliš zvyklí. V tabulce samozřejmě najdete známá jména – nechybí zástupci značek Barum, Bridgestone, Continental, Dunlop, Firestone, Goodyear, Hankook, Kleber, Kumho, Michelin, Nexen, Nokian, Pirelli, Semperit, Uniyoral a další.

Tuto známou sestavu jsme doplnili řadou méně známých levnějších i dražších pneumatik. Zajímalo nás, jak si po stránce jízdních vlastností a dalších parametrů vedly v porovnání se známějšími soupeři.

Zajímavosti z testu pneumatik

Velké rozdíly v životnosti: Celkový nájezd pneumatiky je pro vaši peněženku mnohdy důležitější než pořizovací cena obutí. Zjištěné rozdíly překonaly stovky procent, rekordmanem ve výdrži se staly ekologicky zaměřené pneumatiky s celkovým nájezdem 71 500 km. Propadákem zkouška dopadla pro pneu, které bylo třeba vyměnit už po 24 000 km.

Původ pneumatiky nepodceňujte: Původ pneumatik by se neměl opomíjet, změna továrny může mít na výsledný produkt značný vliv. Rozměr 205/55 R16 91V jsme testovali již před dvěma lety. Jeden z nejlepších modelů ve starším testu letos dopadl o poznání hůře. Na vině přitom není změna testovacího programu, nýbrž změna továrny a přesun výroby.


Testované výrobky - pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Letní pneumatiky 205/55 R16 2023 (47 výrobků)
poslední aktualizace: 21.2.2023


Přihlásit