Časopis dTest

TESTY
Opravdu víte, co pijete?
Podezření na přítomnost cizorodé toxické látky nebo použití nedovolené „antimikrobiální“ úpravy. Nedovolený výskyt cizorodých organických látek - chloroform, benzo(a)pyren a další. Nadlimitní obsah dusitanů. Vše „zabaleno“ ve vodě balené. Pramenité a minerální. U balených vod bylo provedeno 64 analýz, u vody z kohoutku ještě o něco víc.
V testu 18 balených vod pramenitých, minerálních a kojeneckých a pitná voda natočená z kohoutku v pěti městech (Ostrava, Brno, Plzeň, Praha a Liberec).

Vařit na horkém nebo na studeném skle?
Nevzhledné a pomalé elektrické litinové vařiče nahradily desky sklokeramické. Nejen že nemají žádné ploténky, ale jen natištěné čáry na skle, nemají ale často ani žádné knoflíky. A ty s indukčním ohřevem ani nehřejí! A přesto vaří.
V testu 13 sklokeramických varných desek, z toho 7 s ohřevem topnou spirálou, 5 s indukčním ohřevem a 1 kombinovaná.

Levné, ale nebezpečné
Minulý rok jsme upozornili na nebezpečný trend - levné zimní pneumatiky, které kloužou nejen na sněhu, ale i na mokré vozovce. Loňské výsledky jako přes kopírák, tak by se stručně dal charakterizovat i letošní test pneumatik rozměrů 185/60 R14T a 205/55 R16H.
V testu 34 sad zimních pneumatik, z toho 16 rozměru 185/60 R14T a 18 rozměru 205/55 R16H.

Prostorový zvuk bez prostoru
Prostorový zvuk, který vás vtáhne do děje, dokáže vykouzlit jen soustava reproduktorů domácího kina. Musí to ale být souprava s pěti reproduktory a subwooferem (systém 5.1). Systémy, které mají pouze přední reproduktory a subwoofer (2.1), dobrý prostorový zvuk vytvořit nedokážou. Prodejci přitom tvrdí opak – a neváhají si za falešný prostorový zvuk říci o více peněz.
V testu 26 souprav domácího kina, z toho 7 systému 2.1 a 19 systému 5.1.

Nasycený tuk, spousta soli a hračky
Typické dětské menu z provozoven McDonald’s nebo KFC může obsahovat přes polovinu množství nasycených tuků a přes sedmdesát procent soli z doporučené denní dávky pro děti. Řetězce rychlých občerstvení jsou si vědomy pověsti svých jídel a tak se snaží nabízet v rámci dětských menu i zdravější alternativy. I přes tyto pozitivní snahy se ale jejich hlavní snaha soustřeďuje na nezdravé varianty dětských menu.

FINANČNÍ SLUŽBY
Na nákupy bez peněz
Ačkoliv okřídlené „bez peněz do hospody nelez“ stále platí a mnoho hostinských nám lidově řečeno „na sekeru“ nenalije ani vodu, v obchodech to už delší dobu vypadá jinak. Jít s prázdnou kapsou do prodejny a odnášet si televizi za několik desetitisíců není problém. Jsou tu totiž splátkové společnosti.

Vychází 17. října 2009
Z obsahu TESTU 11/2009 (rozšířené vydání):
Kávovary, DVD rekordéry, televizory, dětské autosedačky, povinné ručení. Změna vyhrazena.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit