Časopis dTest

TESTY
Profesionálové na úsporu
Kompaktní úsporné zářivky se zase dostaly do řečí. Někteří jim vyčítají, že vydrží svítit mnohem kratší dobu, než kolik uvádějí výrobci na obalech, a že to jsou vyhozené peníze, jiní zdvihají varovný prst a šeptají, že jsou zdrojem záření, které poškozuje zdraví. Červíček pochybností začne hlodat a rodí se otázka, zda přece jen není lepší obyčejná žárovka. Během uplynulých 25 let se uskutečnilo devět nezávislých testů a „posvítilo si“ na 191 kompaktních úsporných zářivek. Série testů prokazuje, že životnost úsporných zářivek se neustále prodlužuje. A i když vedle silných stránek se odhalí i ty slabší, přesto mají vrch nad technicky překonanými klasickými žárovkami. Než se rozhodnete pro nákup kompaktních úsporných zářivek, měli byste o nich vědět něco víc, než jen to, že svítí. Přinášíme výsledky testu 28 výrobků (závit E27 a E14), které lze použít do stávajících žárovkových objímek.
V zajetí multimédií
Jak ukazují poslední trendy, v blízké budoucnosti budeme disponovat jedním zařízením, které bude umět telefonovat, prohlížet Internet, přehrávat hudbu, sledovat filmy, prohlížet fotografie a v neposlední řadě spravovat i diář. Zařízení, kterým vlastně již zcela nepřesně říkáme MP3 přehrávače, značnou část z toho zvládnou již dnes, byť zatím jsou primárně zamýšlena pro zábavu a vyplnění volného času. Pokud vám nevadí relativně malý displej, můžete oblíbený film sledovat pomocí MP3 přehrávače. O výdrž baterie se bát nemusíte, některé zvládnou až devět hodin přehrávání videa v kuse. Až vás film přestane bavit, můžete si pustit rádio, namluvit pár poznámek nebo si prostě pustit hudbu. Testovali jsme 22 MP3 přehrávačů.
Levně neznamená bezpečně
Špatné jízdní vlastnosti, aquaplaning a extrémně dlouhá brzdná dráha - na mokré vozovce o dvě až tři délky auta delší než nejlepší z »dobrých« letních pneumatik. To jsou rozpoznávací znamení špatných levných pneumatik, které test odhalil. Většinou se jedná o méně známé (či spíše neznámé) značky, které čím dál tím více zaplavují evropský trh. Bohužel se příležitostně prezentují i jako značka třetí třídy renomovaných prodejců pneumatik, čímž získávají jakýsi punc ověřenosti. Test dále prokázal, že výrobci stále ještě nedokázali vyvinout pneumatiku, která by vyhovovala stejně dobře všem požadavkům z hlediska jízdních vlastností i vztahu k životnímu prostředí. Pneumatiky s nižším valivým odporem a pneumatiky s lepší odolností proti opotřebení mohou mít problémy na mokré vozovce. To se potvrdilo i v letošních zkouškách, i když je pravda, že se asi začíná blýskat na lepší časy. Někteří výrobci již dokáží udělat alespoň poměrně slušný kompromis. Test se zaměřil na pneumatiky rozměru 175/65 R14 a 195/65 R15.

UPOZORNĚNÍ
V bříšku jako v pokojíčku?
Mohl to být geniální tah, který by vydavateli časopisu Medvídek Pú a jeho báječný svět vynášel každých čtrnáct dní spoustu peněz. Co časopis s příběhy ze Stokorcového lesa a s hádankami a úkoly a omalovánkami pro děti, to jedna část ze šedesátidílného jídelního servisu s obrázky Medvídka Pú a jeho přátel. Známé postavičky měly děti „přitáhnout“ k jídlu („Přejeme dobrou chuť, v břísku budete mít jako v pokojíčku!“, citováno z časopisu), naučit je zacházet s lžící a příborem, pít z hrníčku a dát jim i základy stolování. Prvořadé však bylo „přitažení“ rodičů a jejich ochota pravidelně otevírat peněženky. Mohutná televizní reklama udělala své a vydavatel si mohl gratulovat. Kdyby se neukázalo, že chudák Medvídek Pú přináší dětem nebezpečné výrobky – velký mělký talíř (formaldehyd), miska (formaldehyd), láhev (nebezpečné malé části a šňůrka). Čtvrté vydání časopisu s talířkem s přihrádkami už do prodeje nepřišlo. Test melaminového nádobí určeného dětem však přišel ještě na jednu závažnou skutečnost…

INFORMAČNÍ SERVIS
Značení a kvalita hovězího masa

V případě baleného masa tuzemského původu se z údajů na jeho obalech zákazník dozví více informací, než jaké má k dispozici u dovážené produkce. Konkrétně jde o kategorii hovězího, tedy rozlišení na maso z jalovice, krávy nebo mladého býka, a dále o číslo laboratorního protokolu v případě, že maso bylo vyšetřeno na BSE (nemoc šílených krav). V zahraničí se kategorie neuvádí, což na první pohled znamená, že spotřebitel nemá ani o stáří ani o typu hovězího ani zdání. Vtip je ovšem v tom, že ve vyspělých zemích (tím je míněna produkce zejména z původní „evropské patnáctky“) není kategorizace hovězího masa v praxi vůbec nutná, neboť na rozdíl od nás se tam maso z krav pro lidskou spotřebu na trh vůbec neuvádí. „Staré hovězí“ se totiž využívá prakticky jen jako surovina pro výrobu krmiv pro psi, kočky a další domácí mazlíčky.
Nevypořádaný majetek
Příběhem ze života nahlédneme do mezilidských vztahů. Bývalí manželé se šestnáct let soudí kvůli nevypořádanému majetku po rozvodu. Už proběhlo přes padesát soudních jednání a soud stále není schopen rozhodnout, jak bude jejich majetek rozdělen. Většině průtahů, které způsobí sami účastníci, lze vhodným postupem v řízení předejít. Za zbytečné zdržení řízení, které zaviní soud, může účastníky odškodnit Ministerstvo spravedlnosti, avšak výše přiznaného odškodnění nemusí vždy odrážet skutečnou újmu, která tím účastníkům vznikla.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit