Časopis dTest

TESTY
Hladké a hladší
Kdo si chce koupit elektrický holící strojek, má opravdu z čeho vybírat. »Dobrých« modelů se najde řada, a to i v cenové hladině pod dva tisíce korun. V testu se utkalo 18 holících strojků v cenové relaci mezi 1600 až 9000 Kč, mezi nimi tři přístroje s čistícími stanicemi. Čtyři (vesměs značky Philips) pracují na systému rotačních frézek, ostatní používají vibrační planžety. A i když se všechny modely Philips vešly do první poloviny tabulky a z klání odešly s celkově »dobrým« hodnocením, vypadá to, že druhý jmenovaný systém získává přeci jen navrch. Všechny tři strojky, které dokázaly »velmi dobře« oholit třídenní strniště, pracovaly s vibračními planžetami.
Kávová zrna, nebo kapsle?
Pro test byli vybráni zástupci obou nejoblíbenějších druhů kávovarů: jedenáct plně automatických a šest pro přípravu porcované kávy, tedy na kapsle (jednotlivé kapsle obsahují jemně semletou kávu k přípravě jednoho espresa). Oba typy modelů mají své přednosti i individuální stinné stránky - a právě ty byste si ještě před zakoupením „svého“ kávovaru měli pořádně promyslet. Kávovar, který pracuje s porcovanou kávou, zaujme pořizovací cenou, oproti plně automatickým přístrojům je mnohonásobně nižší. Jenže kapsle si vás omotají kolem prstu – stanete se závislí na určitém systému.
Na sjezdovce jako po másle
Pro účely testu byly carvingové lyže rozděleny do dvou kategorií: allround a racer. Allround, tedy univerzální lyže určené pro všechny možné povrchy i styly. Je to nejprodávanější segment a zároveň nejlogičtější volba nepříliš zkušených lyžařů, kteří vyjedou na hory jednou, dvakrát do roka. Nicméně rozdělení lyží je mnohem složitější a je zjevné, že skutečné funkční rozdíly jsou smazány snahou o co největší zacílení jednotlivých výrobků. Tak jako v jiných tržních segmentech se název nebo vychvalovaná vlastnost stávají reklamními triky a jsou ve skutečnosti méně důležité, než byste si mysleli. Navíc díky tomu, že trh je globální a protože to „více táhne“, jsou tyto názvy samozřejmě v angličtině. A tak se dnes carvingové lyže rozdělují na kategorie allmountain, multicondition, race, lady nebo freeride. Zdánlivou logiku tohoto rozdělení ruší jen prohlášení samotných výrobců, kteří vás ujišťují, že freeride lyže, tedy ty určené do volného terénu, mají „překvapivě dobré vlastnosti na sjezdovce“. Jinými slovy, „vymysleli jsme freeride reklamní kampaň, protože je to in, ale ve skutečnosti víme, že nejvíce kupujících se bude v našem freeride oblečení a s freeride lyžemi prohánět po klasické sjezdovce“. To naznačují i výsledky testu. Lepší vlastnosti i pro lyžaře nevyznávající příliš sportovní adrenalinový sjezd vykazují lyže z kategorie „sportovních“, tedy racer. Důvod je nasnadě, sportovní modely lépe drží stopu, což zaručuje lepší pocit bezpečí.

ZDRAVÍ
Máme se bát sóji?

Jestli je sója jako nejvýznamnější světová luštěnina něčím pověstná, pak je to skutečnost, že značnou část z celkové produkce tvoří geneticky modifikované odrůdy (GMO) této plodiny. Laická populace tak v případě sóji vnímá naprosto iracionální rizika spojená se strachem vůči GMO, jichž je sója spolu s kukuřicí symbolem. Skutečná rizika ale mohou být úplně někde jinde. Patrně největším rizikem spojeným s konzumací sójových výrobků jsou výsledky výzkumů, podle nichž mohou přípravky pro výživu nemluvňat, jejichž základem je sója, výrazně narušit vývoj imunitního systému. Sója má přitom kvůli vhodné skladbě aminokyselin řadu příznivců a je proto základem celé řady potravin. Jenže minimálně v případě kojenců to může znamenat velký problém.

INFORMAČNÍ SERVIS
Biopotraviny milované i kritizované

Rostoucí zájem tuzemských spotřebitelů o nákup produktů ekologického zemědělství – biopotravin, ústí celkem logicky do rostoucího zájmu konzumentů o informace, které se týkají bioproduktů. Ruku v ruce s tím, jak biopotraviny po kousíčkách ukrajují prostor klasické potravinářské produkci, sílí ale i hlasy poukazující na skutečnost, že nekritický obdiv k biopotravinám by se nemusel vyplatit. Pravda je i v tomto případě relativní – je totiž někde uprostřed mezi nadšenci a kritiky bioproduktů.
Malý mlékárenský slovníček
Patrně i díky tomu, že v oblasti mlékárenského průmyslu působí v ČR řada nadnárodních potravinářských společností vybavených týmy marketingových (někdy by bylo možno změnit toto slovo na manipulačních) specialistů, setkává se spotřebitel v tomto oboru s celou řadou pojmů, jejichž společným jmenovatelem je přesvědčit zákazníka o potřebě koupit příslušný výrobek. Problém je, že některé pojmy znějící vědecky až negativně jsou ve skutečnosti signálem opravdové kvality, u jiných jde jen o druh manipulace a reálně ani nemusí použitý výraz (například bifidus esencis) nic znamenat – kromě toho, že slovo esence evokuje ve spotřebiteli pozitivní pocit.
Kupte si kuchyň
Firma NUOVI INTERNI ITALIANI dodala kuchyň za 187 000 korun. Kuchyň vypadá moc hezky (pokud se nechají stranou nejrůznější reklamace na kvalitu práce), jenže problémy začaly s myčkou zn. Ariston. Nejprve přetékala a potom z ní něco začalo odpadávat. To „něco“ byla izolace. A reklamace? Na dlouhé lokte…

SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELů čR

Dvě z pěti internetových obchodů neinformují správně
Tak jako už každoročně, i před uplynulými vánočními svátky Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) prověřovalo obchodní podmínky internetových obchodů. Výsledky i přes vzrůstající tendenci informovat spotřebitele nebyly nikterak potěšující.

 

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit